Сийка Милева: Наблюдава се тенденция за намаляване на престъпността в страната (ВИДЕО)

175

Днес на брифинг, говортелят на главния прокурор Сийка Милева, категорично заяви, че се затвърждава тенденцията за намаляване на престъпността в България.

Тя посочи, че въпреки трудната 2020 година, благодарение на ефективното взаимодействие на държавните институции е постигнат значителен спад на престъпността.

„Противодействието на конвенционалната престъпност е сред най-чувствителните за обществото теми, свързани с дейността на МВР. Отчитайки това, министерството прилага мерки за ефективна превенция”, допълни главният секретар на МВР Ивайло Иванов.

Милева посочи, че през 2020 г. са се провели 1 249 специализирани операции на територията на 3 090 населени места в страната.

„Още в самото начало на мандата си главният прокурор Иван Гешев постави като основен приоритет на Прокуратурата борбата с битовата престъпност. В резултат на действията са разкрити над 2 300 престъпления, а като обвиняеми са привлечени 1 200 лица”, обясни тя.

Тя коментира и нападението над журналиста Слави Ангелов, като поясни, че благодарение на бързите действия на МВР, Прокуратурата е повдигнала обвинение на трима души.

„Осъдено на пробация заради хулигански действия спрямо журналист бе и едно лице, което по недопустим начин се опита да възпрепятства работата на Полина Паунова. Своевременните действия на МВР и Прокуратурата по двата казуса ясно показват нашата силна ангажираност за защита свободата на словото”, категоричен беше говорителят на обвинител номер едно.

Иванов отбеляза, че благодарение на съвместните действия на Прокуратурата и МВР се наблюдава трайно намаление на кражбите, грабежите и противозаконните отнемания на превозни средства.

Като приоритет на Прокуратурата и МВР през изминалата година Милева посочи противодействието на телефонните измами.

„Жертвите на телефонни измами са най-уязвимите хора от обществото – възрастните и децата. В борбата с тези измами се включиха и много други институции като КПКОНПИ, ДНСК, НАП, Евроджъст, мобилните оператори и банковите институции, които си взаимодействаха”, каза Милева.

От отчета на мобилните оператори става ясно, че е имало над 29 000 позвънявания с цел телефонни измами, спрямо над 222 000 за 2019 г.

„В резултат на ефективната координация между институциите постигнахме значителен спад на телефонните измами и той е около 77%”, информира говорителят на главния прокурор.

Сумата, придобита от тази престъпна дейност през 2018 г. е била над 8,4 млн. лева, през 2019 – 3,8 млн. лева, за да се стигне до 520 000 лева за 2020 година, отчете Милева, като поясни, че тенденцията е за намаляване на този род престъпления.