Кои застрашени птици се сгушиха на Дуранкулашкото езеро

127

Студът доведе около 200 червеногуши гъски, които са световнозастрашен вид, в зимния им дом – Дуранкулашкото езеро, съобщи на БТА експертът Николай Петков от Българското дружество за защита на птиците.

По думите му, малкото ято идва след като през януари, при среднозимното преброяване на водолюбивите птици във влажната зона, бе установен исторически минимум и не бе видяна нито една от красивите птици.

С климатичните промени има изместване на север на прелетния път на червеногушата гъска, която ще продължи да идва в България, но вероятно за по-кратко.

Ако преди години ятата долитаха в Приморска Добруджа през ноември, вече кацат край Шабленско-Дуранкулашкия езерен комплекс след средата на януари, поясни Петков, който е и ръководител на проекта „Сигурен прелетен път за червеногушата гъска“, подкрепен от програма „Life“ на Европейския съюз. В последните години най-голяма численост от вида е установена в мразовития март през 2018-а, когато в защитената зона кацат около 30 000 птици.

От маркираните с предаватели по проекта червеногуши гъски продължават да предават Таню, Питър и Миша, но те са все още в Румъния, а за Емилия знаем със сигурност, че е загинала край тамошно село, разказа Николай Петков.

Експертът добави, че ятото край Дуранкулашкото езеро спокойно пасе от младите пшенични посеви и надеждата е студен фронт да доведе още крилати, тръгнали на път от далечна Арктика.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама