Дипломатическото напрежение между София и Техеран се засили, след като Иран отправи остри критики към българските власти. Поводът е разрешаването на достъп до българска територия на американски самолет за въздушно зареждане, което предизвика официална реакция от иранското посолство в София.
Според говорителя на иранското министерство на външните работи решението за допускане на американски въздухоплавателни средства до български военни бази не остава незабелязано. В официално изявление Техеран заявява, че българските институции носят пълната отговорност за предоставянето на логистична подкрепа на американските сили.
Иранската страна твърди, че това не е изолиран случай. Според Техеран България и преди е предоставяла летището в София за операции на американски военни машини, които са подпомагали действията на САЩ срещу Иран.
Въпреки острата реторика, в публикацията на посолството се отделя място и на исторически добрите връзки между двете държави. От Техеран подчертават, че иранският и българският народ винаги са поддържали приятелски отношения, основани на взаимно уважение.
„Българският народ добре знае, че иранският народ никога не е имал никакви проблеми с България. В продължение на десетилетия нашите отношения с България са се основавали на взаимно уважение“, се казва в позицията, публикувана във Facebook страницата на дипломатическата мисия.
Към момента българските институции не са излезли с официален отговор на обвиненията. Ситуацията поставя страната в сложна дипломатическа позиция между партньорството ѝ в рамките на НАТО и необходимостта от поддържане на диалог с държави извън алианса.
26-годишен мъж от село Самуил е задържан след инцидент с стрелба по време на движение…
В Банкя е открито овъгленото тяло на 56-годишния бизнесмен Владимир Томов Янков в дома му.…
След като Бюджет 2026 вече е приет, въпросът за доходите на работещите в България остава…
Сериозен пътен инцидент стана през нощта в района на Павликени. Двама младежи са пострадали тежко,…
Дисциплинарно уволнение очаква възпитателка в столичната детска ясла „Проф. д-р Иван Митев“ в ж.к. „Изток“,…
Случай на безотговорност на пътя разтърси Червен бряг, след като в събота вечерта водач на…
Leave a Comment