Категории България

Катя Ивкова: дигитална здравна карта и строг контрол над болниците

Най-голямата грешка в българската здравна система през последните години е липсата на връзка между заплащането и реално постигнатите резултати, заяви здравният министър Катя Ивкова в ефира на бТВ.

Промени в заплащането и контрола

По думите ѝ плащането за дейност, която води до влошени здравни показатели, е неефективно. Ивкова подчерта, че в условията на пазарна икономика възнагражденията трябва да отразяват приноса на лечебните заведения. Тя посочи, че не е обявила война на лекарите, а е показала прозрачност във връзка с високите заплати на директори на болници, които са в дългове.

Министерството вече е изготвило механизми за обвързване на възнагражденията на ръководителите с ключови финансови показатели, сред които рентабилност, задлъжнялост и способност за привличане на млади кадри.

Сред основните приоритети е и централизираното закупуване на медикаменти и апаратура, така че за един и същ продукт да има една цена в цялата страна. Според Ивкова това ще донесе икономии от мащаба и ще ограничи съмнителни практики.

Тя коментира и реакциите срещу предложението на „Прогресивна България“ за промени в закона за обществените поръчки, като посочи, че те показват наличие на лобита в здравеопазването. По думите ѝ дигитализацията ще позволи на всеки гражданин да проследява как се разходват средствата от здравните осигуровки.

По темата за Националната детска болница Ивкова определи случващото се през последните години като пълно безхаберие. Тя увери, че проектът е приоритет и ще се работи за превръщането му в център за висококачествени услуги.

Предстои и актуализация, както и дигитализация на Националната здравна карта. Министърът обясни, че тя не трябва да бъде просто таблица, а динамична система в реално време, която да отчита потребностите на населението и реалния капацитет на лечебните заведения.

Ивкова заяви, че ще търси строга отговорност от директорите на болници с над 50% държавно участие за кадровата политика. Тя призова мениджърите да действат изпреварващо, а не реактивно при недостиг на персонал.

Относно младите лекари министърът посочи, че преговорите за колективен трудов договор и Национален рамков договор са в ход. Тя каза, че ще участва в процесите като медиатор, защото е поела ангажимент за справедливо заплащане.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Домашен арест с гривна за шофьора на камиона, причинил смъртен инцидент на АМ „Тракия“

Апелативният съд в Бургас промени мярката за неотклонение на 56-годишния Ангел Илиев, обвинен за тежкия…

преди 11 часа
  • България

ДПС подкрепя разполагането на до осем американски самолета-цистерни в „Безмер“

Лидерът на ДПС Делян Пеевски заяви пълната подкрепа на парламентарната група на партията за искането…

преди 13 часа
  • България

Златомира Мострова, бивш депутат от ИТН, влиза в борда на НКЖИ след кадрови промени в транспорта

Правителството на „Прогресивна България“ направи поредно ключово назначение, като постави кадър на партията „Има такъв…

преди 15 часа
  • България

МОСВ с 638 971 евро санкции и активни мерки срещу нерегламентираните отпадъци

През юни експертите на 15-те регионални инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) извършиха мащабни…

преди 15 часа
  • България

Одит на Сметната палата разкрива нередности и управленски хаос в Национален фонд „Култура“

Мащабен одит на Сметната палата, приет през юли, разкрива нередности в управлението на Национален фонд…

преди 16 часа
  • България

ГЕРБ: Парламентът трябва да одобри престоя на американски самолети у нас

Външната политика на България е в състояние на „свободно падане“, а страната губи националния си…

преди 16 часа