Категории България

Омбудсманът поиска спешни мерки за защита на реституционните права върху земеделските земи

Омбудсманът на Република България Велислава Делчева предприе официални действия за защита на правата на гражданите, свързани с поземлената реституция. Тя изпрати становище до председателя на 52-рото Народно събрание Михаела Доцова, до министрите на земеделието и храните Пламен Абровски и на правосъдието Николай Найденов, както и до председателя на УС на Националното сдружение на общините Даниел Панов.

Риск за остатъчния поземлен фонд

Основният акцент в становището е необходимостта от спешни законодателни и организационни мерки за управление на т.нар. остатъчен поземлен фонд. Според омбудсмана отпадането на ограниченията за разпореждане със земите по чл. 19 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ) създава сериозен риск от критично намаляване на поземления ресурс. Този фонд е важен за довършването на реституционните и обезщетителните процедури, които още не са приключили за хиляди граждани.

„Отпадането на ограничението за разпореждане със земите от остатъчния поземлен фонд намалява гаранциите гражданите да получат земя в изпълнение на актовете за признатите им от държавата права“, посочва Велислава Делчева.

Омбудсманът припомня, че България вече е преминавала през подобни процеси с негативни последици. След либерализацията на режима през 2010 г. е последвало масово разпродаване на земи, което е наложило въвеждането на два последователни мораториума през 2015 г. и 2020 г.

Според анализа на институцията всяко прибързано разхлабване на контрола при незавършена реституция води до загуба на земи, необходими за удовлетворяване на законните права на собствениците.

Особено тревожно е, че в регистрите за земи по чл. 19 от ЗСПЗЗ често попадат имоти с признато право на възстановяване в стари граници. Съществува и проблем със земи, които реално се владеят и обработват от собствениците им, но поради административни пропуски са актувани като общинска собственост.

Това разминаване създава условия за разпоредителни сделки с имоти, по които процедурите още не са приключили, и допълнително усложнява правния статус на земята.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Седем разпитани при проверка на поръчка за рехабилитация на пътища в Кърджали, материалите отиват в прокуратурата

Икономическата полиция към ОДМВР-Кърджали извършва проверка на обществена поръчка с пет позиции на обща стойност…

преди 5 часа
  • България

„Враждебна“ и „Безмер“ ще бъдат модернизирани с пари от НАТО по NSIP

Правителството реши авиобазите „Враждебна“ и „Безмер“ да бъдат ремонтирани и модернизирани с финансиране по Програмата…

преди 6 часа
  • България

Тежка катастрофа затвори магистрала „Тракия“ при км 311

Движението при км 311 на автомагистрала „Тракия“ е временно затворено в двете посоки заради тежък…

преди 6 часа
  • България

9-годишно момче е в тежко състояние след удар между велосипед и товарен автомобил в Тръница

Минути преди 12:00 часа в дежурната част на ОДМВР – Шумен е получен сигнал за…

преди 7 часа
  • България

Юли ще е динамичен, но без очаквани 43°C у нас

Към момента няма данни гореща вълна от мащаба на тази, която засегна части от Западна…

преди 8 часа
  • България

Финансовите министри в Брюксел обсъждат процедура за свръхдефицит срещу България

Днес на заседанието на финансовите министри в Брюксел е включено началото на процедура за свръхдефицит…

преди 8 часа