Днес над 50 000 дванадесетокласници в България започнаха задължителната матура по български език и литература. В 8:30 ч. беше изтеглен Вариант №8, който постави пред зрелостниците задачата за създаване на аргументативен текст.
Учениците могат да избират между две теми: интерпретативно съчинение върху „Пътят към себе си“ по разказа „Песента на колелетата“ на Йордан Йовков или есе по темата „Авторитетите днес“.
Държавният зрелостен изпит е с продължителност 4 астрономически часа и включва общо 41 задачи. Те са разпределени в 22 задачи с избираем отговор, 16 задачи със свободен отговор, 2 задачи с разширен свободен отговор и задача за създаване на аргументативен текст.
Чрез изпита се проверяват знанията по граматика, правопис и лексика, както и уменията за извличане на информация и за логическо изграждане на текст. Максималният брой точки е 100.
След матурата по БЕЛ вниманието на дванадесетокласниците се насочва към втората задължителна матура, която е насрочена за 22 май. На нея учениците ще се явят по предмет, който са избрали според профила си и плановете си за висше образование.
18-годишен младеж е задържан от полицията по подозрение, че е убил 24-годишния си чичо в…
Инцидент с паднал дрон в района на бившия гранично-контролно-пропускателен пункт „Кардам“ наложи спешни действия от…
Кратка разходка с автобус се превърна в кошмар за пътници, които заснеха как шофьорът управлява…
Кратка разходка с автобус се превърна в инцидент, след като пътници заснеха шофьора да управлява…
През предстоящата седмица времето в България ще се характеризира с температурни колебания и възможност за…
Животът на няколко души е бил застрашен днес следобед при инцидент на Подбалканския път в…
Leave a Comment