Министерството на правосъдието подготвя законодателни промени срещу т.нар. „дела шамари“ — съдебни искове, използвани за натиск и сплашване на журналисти и медии, които отразяват важни обществени теми. Предлага се нов механизъм в Гражданско-процесуалния кодекс, насочен към защита на свободата на словото в България.
Основният акцент е въвеждането на специална процедура, чрез която съдът да може да се произнася в началото на делото по явно неоснователни искове. Ако магистратите установят, че процесът цели единствено сплашване на медии или граждански активисти, производството ще бъде прекратявано незабавно. Предвиждат се и допълнителни гаранции, включително възможност за участие на неправителствени организации.
Адвокат Александър Кашъмов от „Програма Достъп до информация“ и Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ) коментираха темата пред „Твоят ден“ по NOVA NEWS и оцениха високо предложените мерки.
„Промените са задължителни заради правото на Европейския съюз и са жизненоважни за демокрацията“, подчерта адв. Кашъмов. Той посочи, че положителна страна на проекта е обхватът му, тъй като процедурата ще се прилага към всички искове срещу злоупотреба с право, а не само към трансграничните, както първоначално предвиждаше европейската директива.
Иван Радев уточни, че промените не дават „имунитет“ на медиите. По думите му целта не е да отпадне отговорността на журналистите да проверяват информацията си, а да се спрат делата, чиято единствена задача е да сплашват и да принуждават към самоцензура. Очаква се с тези промени България да направи сериозна крачка към по-сигурна среда за журналистите, които разкриват злоупотреби и обществени несправедливости.
Новата седмица започва с динамично време в България. В понеделник страната ще бъде под влияние…
Тежък пътен инцидент стана в района на село Палеохора в област Халкидики, Гърция. Сред пострадалите…
Летните дни на плажа често са свързани с плуване в морето. Под спокойната повърхност обаче…
66-годишен мъж от Криводол, област Враца, е загинал след като е бил блъснат от лек…
В рамките на специализирана полицейска операция за спазване на Закона за движението по пътищата органите…
Около 16:30 часа вчера, 24 юли, в разградски апартамент избухна пожар. Няма пострадали, но са…
Leave a Comment