Категории България

Кантарджиев: Очаква се ръст на COVID-19 през есента, но и опасност от чикунгуня

Проф. Кантарджиев за есенните вируси и комарите

**Очаквани заболявания през есента**

Очаква се увеличение на случаите на COVID-19 през есента заради нови, по-лесно разпространяващи се подварианти, съобщи проф. Тодор Кантарджиев. Новите варианти не са по-смъртоносни и няма да се налага връщане на маските.

**Летни инфекции**

През лятото ентеровирусите причиняват краткотрайни инфекции. При възрастните симптомите са температура, болки в мускулите и отпадналост, а при децата – и кожен обрив. Броят на заболелите тази година е сравним с миналогодишния, а случаите на засягане на нервната система са малко. Лятото е свързано и с повишен риск от хранителни отравяния. Храните от животински произход трябва да се съхраняват на студено.

**Кримска-Конго хеморагична треска**

Регистриран е случай на Кримска-Конго хеморагична треска, пренасяна от кърлежи по добитъка. Защитата е с медицински ръкавици и дезинфекция на ръцете при контакт с животни. Рискови са районите на Южна и Източна България, особено близо до Черноморието.

**Чикунгуня и тигрови комари**

Към момента няма случаи на денга, чикунгуня или зика в България. Всички открити случаи са внесени. Тигровият комар обаче е разпространен в страната и снася яйцата си във вода. Всички градове под 300 метра надморска височина са засегнати. Чикунгунята се предава чрез комари и протича с висока температура, силни болки в мускулите и възпаление на ставите. Няма специфично лечение.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Започва строителството на първия участък от автомагистралата Русе – Велико Търново

На 27 май започва изграждането на първия участък от автомагистрала „Русе – Велико Търново“. Проектът…

преди 7 минути
  • България

Камион с киселина катастрофира край магистрала „Тракия“ в Пловдив

Сериозен инцидент с тежкотоварен автомобил затрудни движението в Пловдив днес. Цистерна, превозваща киселина, се е…

преди 37 минути
  • България

Електроенергията за бизнеса поскъпва с над 12% от 27 май

Българският бизнес трябва да отчете по-високи разходи за електроенергия за 27 май. Данните на Българската…

преди 52 минути
  • България

Слави Трифонов поиска яснота за случаите „Петрохан“ и „Околчица“

Лидерът на „Има такъв народ“ Слави Трифонов е отправил официално запитване до министъра на вътрешните…

преди един час
  • България

Десетки хванати да шофират след алкохол и наркотици при мащабна полицейска акция по пътищата

През изминалия ден на територията на страната беше проведена специализирана полицейска операция за стриктно спазване…

преди 2 часа
  • България

Купол на църква се срути по време на ремонт в Голема Раковица

По време на планиран ремонт в село Голема Раковица, община Елин Пелин, възникна инцидент с…

преди 2 часа