Свят

Шампанско да се лее: Откриха потънал кораб с товар от порцеланови предмети, минерална вода и шампанско

Уникална находка. Полски водолази откриха потънал кораб от 19-и век с товар от порцеланови предмети, минерална вода и шампанско.

Полски водолази съобщиха, че са открили миналата седмица край шведския бряг в Балтийско море потънал кораб от 19-и век с товар от порцеланови предмети, минерална вода и шампанско. Потъналият кораб е натоварен с каси с минерална вода, шампанско и с порцелан, каза за АФП Томаш Стахура, ръководител на водолазната група „Балтиктех“. Според него на потъналия кораб има около сто бутилки шампанско.

„Гмуркам се от 40 години, често се случва да открием бутилка или две, но досега не ми се е случвало да се натъкна на потънал с кораб с такъв товар“, каза Стахура.

Находката е открита на около 40 километра южно от шведския остров Йоланд до голяма степен по случайност, казват водолазите, които от години проучват дъното на Балтийско море за отломки от потънали плавателни съдове.“Изследваме нови места от чисто любопитство и така попаднахме на тази находка“, каза Стахура.

Минералната вода в запечатани глинени бутилки помага да се определи, че корабът е потънал през втората половина на деветнадесети век.

„Успяхме да заснемем печат върху бутилка, който се оказа на германския производител Selters, те са били с точно такава форма по онова време“, обясни Стахура.

Водолазите са уведомили шведските власти за находката. Шампанското няма да бъде извадено на повърхността скоро заради административни ограничения. Те лежат там от 170 години, така че може да си останат там и още една година, така ще имаме повече време да се подготвим за операцията, каза Стахура.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Александра Камбурова

Скорошни постове

  • България

Почина вторият български космонавт Александър Александров, поклонението е днес в София

На 10 юли почина Александър Александров, вторият български космонавт, на 74 години. Поклонението пред генерал-майор…

преди 14 минути
  • България

Борисов критикува правителството и коментира бъдещето на АЕЦ „Белене“

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отправи остри критики към правителството на Николай Денков, като заяви,…

преди 17 часа
  • България

Валежите и гръмотевичните бури се разширяват към Централна и Южна България

Метеорологичната обстановка в България днес, 12 юли 2026 г., се характеризира с активни валежи и…

преди 18 часа
  • България

20-годишен младеж загина при катастрофа на входа на Добринище

Тежка катастрофа на входа на град Добринище отне живота на 20-годишен младеж. Инцидентът е станал…

преди 18 часа
  • България

Протест блокира временно пътя Созопол – Бургас заради забавен ремонт

Напрежението по пътя Созопол – Бургас достигна връх днес, когато граждани от няколко населени места…

преди 19 часа
  • България

Слънчево и горещо начало на седмицата, следват бури в края

През следващите дни времето в България ще се променя между слънчеви периоди и условия за…

преди 19 часа