Метеоритен дъжд ще се спусне през август.
Между 50 и 100 ярки падащи звезди ще можем да наблюдаваме за час в нощното небе на 11 и 12 август т. г., когато е пикът на метеорния поток Персеиди, съобщава сайтът Space.com.
В нощта на максимума се очакват около 1-2 метеора на минута в небесния зенит. Потокът ще се наблюдава най-добре през втората половина на нощта и сутринта – в източна посока и високо над хоризонта. Най-активната фаза на Персеидите, когато на небето могат да се видят много падащи звезди, ще започне на 10 август и ще приключи ден след нощта на максимума – 12 август.
Условията за наблюдение на Персеидите през 2024 г. са благоприятни, обещават астрономите и допълват, че падащите звезди този път ще бъдат придружени от ярка двойка приближаващи се планети – Марс и Юпитер, които ще зарадват наблюдателите с красив дует в нощта на метеорния пик, преминавайки близо една до друга.
Районът на излитане на метеорите е в съзвездието Персей, което е дало името на потока. Източникът на потока Персеиди е облак от космически прах и лед, оставен от кометата Суифт-Тътъл. Земята преминава през този космически шлейф всяка година.
Звездопадът се наблюдава от 17 юли до 24 август. Малките космически частици с размер на песъчинка навлизат в земната атмосфера със скорости от 11 до 72 километра в секунда. Тяхната енергия на движение бързо се разсейва под формата на топлина, светлина и йонизация, създавайки краткотрайни ивици светлина, популярно наричани „падащи звезди“.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment