Свят

Норвежкото разузнаване: Кораб, оборудван с миниподводница, е бил на територията на „Северен поток“ дни преди взривовете

Такава информация е разпространена от норвежкото разузнаване. Според данните става въпрос за руски кораб. От разузнаването казват, че разполагали с над 100 сателитни снимки от региона, но не можели да ги споделят, тъй като били с разузнавателен характер

Руски кораб със специално предназначение СС 750, оборудван с миниподводница, е бил на територията на „Северен поток“ дни преди взривовете, съобщава Инвестор.

Тази информация беше разпространена от норвежкото разузнаване, което съобщи, че има повече от 100 сателитни снимки от региона, но отказа да ги разпространи с мотива, че са с разузнавателен характер и част от разузнавателна работа.

Още в първите дни след взривовете се появиха данни за присъствието на руски кораби в региона.

Датското Министерство на отбраната обаче също потвърди за подозрителното присъствие на руския плавателен съд, както и на още руски военни кораби в региона, пише датското издание Information.

Корабът СС 750 е предназначен за подводни операции, коментират анализатори пред изданието. Разследване на германската медия t-Online пък показа, че корабът е само един от общо шестте руски военни кораба, които вероятно са били в района на газопровода дни преди взривяването на три от тръбите му.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Електроенергията за бизнеса поскъпва с над 12% от 27 май

Българският бизнес трябва да отчете по-високи разходи за електроенергия за 27 май. Данните на Българската…

преди 4 минути
  • България

Слави Трифонов поиска яснота за случаите „Петрохан“ и „Околчица“

Лидерът на „Има такъв народ“ Слави Трифонов е отправил официално запитване до министъра на вътрешните…

преди 19 минути
  • България

Десетки хванати да шофират след алкохол и наркотици при мащабна полицейска акция по пътищата

През изминалия ден на територията на страната беше проведена специализирана полицейска операция за стриктно спазване…

преди 49 минути
  • България

Купол на църква се срути по време на ремонт в Голема Раковица

По време на планиран ремонт в село Голема Раковица, община Елин Пелин, възникна инцидент с…

преди един час
  • България

Над 3000 зрелостници започнаха майската сесия на допълнителните матури

Стартира майската сесия на допълнителните държавни зрелостни изпити по желание. Над 3000 ученици са подали…

преди 2 часа
  • България

МВР сменя тактиката на пътя и насочва патрулите към опасните зони

Изпълняващият длъжността главен секретар на МВР Георги Кандев обяви промяна в работата на „Пътна полиция“.…

преди 2 часа