Когато става въпрос за разнообразни храни, няма много продукти, които да надминат соята. Без това миниатюрно бобово растение нямаше да имаме тофу или соево мляко, нито мисо или темпе.
Нямаше да имаме и половината от вегетарианските и веганските варианти на храни в супермаркетите и ресторантите. Но трябваше да се откажем и от соевия сос – солената умами подправка, създадена преди повече от две хилядолетия, която владее с вкуса си почти целия свят. И точно както соята, този сос е универсален.
Може да се добавя към почти всичко – ориз, месо, зеленчуци, суши, нудели, че дори и в някои десерти.
Соевият сос обаче е изненадващо вреден, а понякога и дори смъртоносен. Има много случаи на хора в Източна Азия, които стигат до токсикологията заради прекалената консумация именно на този сос, предаде “IFL Science.“
Причината, поради която соевият сос е толкова токсичен, е почти същата, поради която е и толкова вкусен – безумното му съдържание на сол. Само една супена лъжица от продукта съдържа повече от една трета от препоръчителния ни дневен прием на натрий.
Твърде много сол в кръвта причинява състояние, наречено хипернатремия, при което водата излиза от тъканите на тялото в опит да изравни нивата на сол между тях и кръвта. Затова следващия път, когато ни се прииска да добавим малко повече соев сос, отколкото предлага рецептата, трябва да се замислим дали всъщност не прекаляваме. Защото колкото и да е вкусен, не си струва да рискуваме и да се озовем в спешното отделение.
По публикацията работи: Велислава Велева
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment