По думите на ръководителят на европейската дипломация – Жозеп Борел, за Европа ще е трудно да се доверява на Китай, ако Пекин не се опитва да намери политическо решение на украинската криза, базирано на изтеглянето на Русия от украинската територия.
Това е част от реч, която се очакваше Борел да произнесе пред център за анализи в Пекин днес. Той обаче се принуди да отмени посещението си в Китай, след като се разболя от COVID-19. Подготвените изказвания бяха публикувани на сайта на ЕС.
„Ще бъде изключително трудно, ако не и невъзможно, за ЕС да поддържа отношение на доверие с Китай, което бих искал да видя, ако Китай не допринася за търсенето на политическо решение, основаващо се на изтеглянето на Русия от украинската територия“, казва Борел.
„Неутралността пред лицето на нарушението на международните норми не вдъхва доверие“, добави той, като отправи призив към китайския президент Си Цзинпин да разговаря с украинския си колега Володимир Зеленски, както и да предостави повече хуманитарна помощ на украинския народ. Припомняме ви, че Си се срещна с руския президент Владимир Путин два пъти, но не е разговарял със Зеленски, откакто Русия започна нашествието си в Украйна, определяно от Москва като „специална военна операция“, през февруари 2022 година.
По публикацията работи: Велислава Велева
Софийският градски съд даде ход на наказателното дело срещу непълнолетен, обвинен в умишлено убийство на…
Втората политическа сила в 52-рото Народно събрание – коалицията ГЕРБ-СДС – проведе консултации с президента…
Президентът Илияна Йотова даде начало на консултациите с парламентарните групи в 52-рото Народно събрание. Първи…
18-годишен пешеходец е бил блъснат от автомобил рано тази сутрин в Стара Загора. Инцидентът е…
Софийското метро ще въведе временни ограничения по Линия 3 заради планирани ремонтни дейности и събития…
Верижна катастрофа с участието на три леки автомобила е станала в късния следобед на 4…
Leave a Comment