Тиквичките са непретенциозна култура, която в повечето случаи се отглежда на открито в градината. Това обаче изобщо не означава, че те не могат да се отглеждат в оранжерийни условия. Напротив, това ще ви позволи да съберете по-богата реколта – средно до 30 кг плодове от 1 кв. м.
В оранжерийни условия тиквичките рядко се отглеждат, защото те дават добра реколта в градината. Освен това те са устойчиви на студ и не изискват големи грижи. Въпреки това, отглеждането им в оранжерия не е лишено от смисъл, тъй като предлага следните предимства:
Тиквичките не изискват специален състав на почвата и температурни условия, така че отглеждането им в парник е много изгодно. Тиквичките растат добре в поликарбонатни оранжерии и в най-обикновени лехи, покрити с найлон, предаде “kakdaorg.“
Съвет: за обогатяване и подобряване на структурата на почвата се препоръчва засяване на зелено торене (*зеленото торене е процеса, при който обръщането на почвата става заедно с растящата върху нея зелена маса). След засаждането на разсада от тиквички в оранжерията през пролетта, почвата трябва да се мулчира с дървени стърготини или друга органична материя. Такова мулчиране е полезно и през периода на растеж на растенията.
В оранжерията е важно да се поддържат оптимални температурни условия. През деня тя трябва да остане на +23°C, а през нощта не трябва да пада под +14°C. Самата почва трябва да се затопли до + 20 … + 25 ° C.
На открито в градината тиквичките могат да се отглеждат както чрез разсад, така и чрез семена, но в оранжерията е много по-ефективно да се използва технологията за разсад. Може да се използва през цялата година, но най-добре е да направите това в края на зимата – началото на пролетта, тъй като именно есенните тиквички имат най-доброто качество на съхранение (траят 2-4 месеца). Освен това през пролетта тялото най-много се нуждае от витаминна подкрепа. За да получите добра реколта от тиквички, трябва да отгледате силен разсад в началото на март. Тази процедура може условно да бъде разделена на няколко етапа, всеки от които изисква отделно разглеждане.
Подготовка на семената – семената, дори при 6-8 години съхранение, покълват доста добре. За това обаче те трябва да бъдат правилно подготвени, като се придържате към следните инструкции:
Съвет: непосредствено преди засаждането семената могат да се накиснат за няколко минути в разтвор на калиев перманганат.
Почвата в оранжерията, в която ще бъдат засадени тиквичките, трябва да е добре подготвена. За целта е желателно да се добави добре угнил оборски тор през есента в размер на 10 кг на 1 кв. метър. Разсадът често се пресажда през месец Април или малко по-рано. За да поддържате нормално ниво на влажност в оранжерията и да осигурите бързото узряване на културата, струва си да мулчирате с дървени стърготини, слънчогледови люспи или друга органична материя.
Създаване на оптимален микроклимат.
Растението не се развива добре в условия на твърде горещи и влажни оранжерии. Идеалната температура за пълното развитие на разсада през деня е + 24 ° C, а през нощта + 18 ° C. Тиквичките не понасят задуха, така че оранжерията трябва да се проветрява ежедневно, за да се поддържа влажност на 60-70%. В края на март – началото на април честотата на проветряване трябва да се увеличи.
Поливане и разрохкване.
Необходимо е разсадът да се полива с топла утаена вода (+19 … + 24 ° C) не често, но обилно. С появата на първия цвят, броят на поливанията трябва да се увеличи до 3 пъти седмично. През този период под всяко растение трябва да се излеят 4 литра вода. Няколко часа след навлажняване, почвата трябва леко да се разрохка и в същото време да се отстранят всички плевелни култури.
Опрашване. В топлите пролетни и летни дни оранжерията трябва да се проветрява, за да се ускори узряването на тиквичките и да се привлекат насекоми за опрашване – пчели или земни пчели. За целта растенията може да се напръскат и със рядък захарен сироп. Между растенията може да се засадят малък брой.
По време на периода на активно плододаване тиквичките трябва да се прибират през ден и поне 3 пъти седмично. Това е така, защото презрелостта ще доведе до влошаване на вкуса на плодовете и ще забави образуването на други цветове, което ще се отрази негативно на добива.
По публикацията работи: Велислава Велева
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment