С идването на пролетта от позаспалата земя се появяват и първите стръкчета коприва. Младите стебълца и листа са най-полезни именно в този период на годината. Тогава са ѝ най-богати на хранители вещества, нужни на организма, за да се подготви за топлите месеци.
Копривата е нискокалорична, но е пълна с флавоноиди, полизахариди, танини, минералните соли калий, калций, желязо и магнезий, както и с витамините А, С, D и К. Според билкари тя проявява силно действието си под формата на чай, действайки благоприятно на възпалителни процеси, проблеми с храносмилането и др. От листата се прави масло, което обаче се използва единствено и само за козметични и медицински цели.
В българската народна кухня не липсват ястия с коприва. Тук я слагаме в баницата, правим каша или я готвим с ориз. С какво обаче е известно това криещо в себе си безброй ползи за тялото растение по света, нека да видим.
Според някои британски учени най-старата рецепта на територията на Великобритания е свързана с копривата. Това е пудингът от коприва, за който се смята, че датира отпреди 6 хил. години. Освен нея, за приготвянето му са необходими глухарче, киселец, ечемичено брашно, вода и сол.
Според археологически разкопки, направени неотдавна, копривата е била част от хранителните навици на човека още през бронзовата епоха. Учените стигат до този извод благодарение на купа, чието съдържание, след анализ, е установено, че е супа от коприва.
Копривата трябва да се бере далече от населените места и натоварените пътища. Когато се бере е препоръчително да се използват ръкавици заради жилещите листа и стебла на растението, които могат да предизвикат обриви по кожата. Щом минат термична обработка обаче опасността изчезва. Деликатният вкус на копривата е идеален за пълнежи на печива и паста, сосове, крем супи, ризото, кишове и дори десерти.
В приказката „Дивите лебеди“ ,принцесата трябва да изработи с голи ръце ризи от коприва за своите братя, за да развали магията, направена върху тях. Всъщност, не е тайна, че растението се е използвало векове в текстилната промишленост заради влакната си.
В световноизвестната поредица “50 нюанса сиво“ включва скандинавска рецепта за биск от риба и коприва. При датчаните съществува вярване, че където расте коприва, има погребани елфи.
По публикацията работи: Велислава Велева
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment