Стана ясно, че заради повишаването на толтаксите за тежкотоварните автомобили над 3,5 тона през миналата година и толтаксуване за пътищата втори клас са се повишили цените на стоките, които се превозват с камиони, заявиха от Съюза на международните превозвачи.
Очакваното повишение на таксите през месец юли би оскъпило транспортната услуга, казаха още от бранша, предаде Националното радио
С около 6-7 стотинки се е увеличила цената на хляба при превоза ѝ с камиони, казаха от Съюза на международните превозвачи. Според разчетите на организацията влияние са оказали по-високите толтакси и таксуването на камионите, когато преминават и по второкласните пътища.
Йордан Арабаджиев обясни:
„Ние, още когато се тръгна към увеличаване на толтаксите, направихме анализ. Тогава изчислихме, че с около 6-7 стотинки се увеличава цената на един хляб, когато се анализират всички превози, за да стигне зърното от полето до трапезата на българина. Надяваме се, че следващите месеци ще се намери добра воля от страна на политиците да приемат нашите предложения“.
В края на миналата година кабинетът отложи предвиденото увеличение на размера на толтаксите от 1 януари тази година за по-късен етап – от 1 юли, като целта е да се помогне на бизнеса в условията на висока инфлация. Но дори и няколко месеца по-късно повишаването на таксите ще се отрази и на цената на транспортната услуга.
„Към момента наблюдаваме един застой в цените на горивата, който се отразява по-благоприятно в транспорта на стоки, но при всички положения очакваме 1 юли, когато евентуално отново ще се тръгне към повишаване на цените на толтаксите“, каза Арабаджиев.
Според превозвачите една от мерките, която би помогнала да се намали инфлацията и която превозвачи предлагат от няколко месеца, е да се въведат отстъпки за изминато разстояние в толсистемата.
Четири от американските военни самолети, базирани на летище София, временно са отпътували. Очаква се те…
Столичната дирекция на вътрешните работи предприе действия след публично оповестени данни за системен тормоз и…
Министър-председателят Румен Радев проведе среща с премиера на Република Молдова Александру Мунтяну, на която бяха…
Министерският съвет назначи Борис Михайлов за изпълнителен директор на Националната агенция за приходите (НАП). Решението…
Чешките власти разследват как двамата шофьори, причинили катастрофата на „Челопешко шосе“, са се сдобили със…
Процедурата за избор на нов директор на Националната следствена служба (НСлС) започна без подадени номинации,…
Leave a Comment