6.8 C
София

Китайските фабрики се развиват, докато японските – точно обратното

Не пропускайте

Редакция Нова Вест
Редакция Нова Вест
Изпращайте ни вашите сигнали и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/novavest.bg/

Производителите в двете най-големи икономики в Азия се представят много различно след пандемията.

Фабричната активност в Китай се разшири миналия месец с най-бързите темпове от повече от десетилетие, показват официалните данни.

В Япония обаче производствената активност се сви през февруари с най-бързия темп от над две години.

Фирми по света балансират повторното отваряне, тъй като ограниченията на Covid облекчават нарастващите разходи за всичко – от енергия до заплати на работниците.

Индексът на производствените мениджъри по покупки (PMI) в Китай се повиши до 52,6 от 50,1 през януари, според Националното статистическо бюро на Китай. Това беше най-високото месечно повишение, отчетено от април 2012 г. до сега.

PMI са мярка за икономическите тенденции, която предоставя на бизнеса, централните банки, правителствата и инвеститорите важна информация за настоящите и бъдещите бизнес условия.

PMI се показва като число от 0 до 100. Отчитане над 50 показва разширяване на активността в сравнение с предходния месец. Число под 50 показва свиване. Колкото по-далеч е цифрата от 50, толкова по-голяма е промяната.

Много по-доброто от очакваното представяне на Китай дойде, след като строгите коронавирусни мерки във втората по големина икономика в света бяха облекчени в края на миналата година.

Страната преживя една от най-лошите си години от близо половин век през 2022 г., поради широко разпространени блокировки и огнища на Covid-19.

Междувременно в Япония PMI в частното производство падна до 47,7 през февруари от 48,9 през януари, отбелязвайки най-бързия спад от септември 2020 г.

Данните подчертаха основните проблеми, пред които са изправени фирмите в страната – която е третата по големина икономика в света. Това са глобалното забавяне, рязко нарастващите цени на суровините и призиви към фирмите да увеличат заплатите на своите работници, за да помогнат за облекчаване на кризата с разходите за живот.

Цифрите дойдоха ден след като данните на японското правителство показаха, че заводите в страната, по-специално производителите на автомобили и производителите на компютърни чипове, са намалили производството през януари с най-бързия темп от осем месеца.

Превод и редакция: Венета Николова

- Реклама -spot_img

За какво стига кредит до 5000 лв.

Личното ни възприемане на стойността на парите е нещо много специфично. Според средата, в която се намираме, според условията, в които живеем, една и...

ГРАЖДАНСКО ДВИЖЕНИЕ ЗА ПРЕЗИДЕНТСКА РЕПУБЛИКА вече и във Видин

Днес се проведе пресконференция на Гражданския съвет на ГРАЖДАНСКО ДВИЖЕНИЕ ЗА ПРЕЗИДЕНТСКА РЕПУБЛИКА за област Видин. Събитието бе част от националната обиколка на движението,...

Съвети от Руал Травел при планиране на перфектната екскурзия до Япония

Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се насладите на всичко, което тази уникална държава предлага, трябва...

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

0
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции за създаване на перфектно място, което да ви носи...

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури, като продажба, наследяване или кредитиране. В България, обаче, за...
- Реклама -

Последни новини