Това е твърдението на гръцкия сеизмолог професор Константинос Синолакис, който споделя, че такива мега-земетресения в региона се случват на всеки 600 до 800 години, а за последно голям трус в Крит се е случил през 1403 г. Друг гръцки учен – Костас Папазачос, професор по сеизмология в университета Аристотел в Солун, споделя, че Гърция е претърпявала много силно мега-земетресение през 365 г. сл. н. е., когато Крит е ударен от земетресение с магнитуд 8,2 или повече.
Гърция може да бъде ударена от голямо земетресение като това, което опустоши Турция и Сирия, казаха поне двама гръцки учени, пише Greek Reporter.
Сеизмологичните прогнози са направени по време на разговори за последиците от природното бедствие в Турция и Сирия. Професорите изразиха опасения, че подобно силно земетресение може да засегне Гърция някъде в бъдеще.
Говорейки в две отделни интервюта, професор Константинос Синолакис и професор Костас Папазачос направиха сходни заключения при оценката на историята на сеизмичната активност в гръцкия регион.
Застрашена ли е Гърция от земетресение?
Говорейки пред MEGA TV, Константинос Синолакис, академичен професор по природни бедствия, подчерта, че повечето от жертвите, засегнати от мощните трусове в Турция и Сирия, са в гъсто населени градски райони, където многоетажни високи апартаменти са се срутили върху техните жители.
На въпрос дали земетресение с подобен магнитуд може да засегне Гърция, професорът обясни, че мега-земетресенията обикновено се случват в региона на около 600 години.
„Последното голямо земетресение в Крит се случи през 1403 г. и се смята, че такива земетресения се случват на всеки 600 до 800 години. Вече сме на „прозореца“ на века, когато може да видим голямо земетресение в гръцката дъга от порядъка на 8,5 по Рихтер“, каза Синолакис.
Костас Папазачос, професор по сеизмология в университета Аристотел в Солун, получи подобни въпроси по време на интервю за ERT относно риска от силна сеизмична активност, засягаща гръцкия регион.
Той каза, че Гърция е преживяла земетресения с подобен магнитуд. Той цитира земетресенията от 7,5 по Рихтер в Аморгос през 1956 г. и земетресенията от 7,2 по Рихтер в Кефалония през 1953 г. като уместни примери.
Гърция обаче е претърпяла още по-силни трусове. През 365 г. сл. н. е. Крит е ударен от земетресение с магнитуд 8,2 или повече. На практика всичко било разрушено или унищожено на острова и последвалите цунамита, причинени от трусовете, засегнали части от днешна Гърция, Либия, Египет, Кипър, Итлей и Испания.
Прогнози за земетресения
На въпрос дали могат да се предвидят големи земетресения като това в Турция и Сирия, Папазахос поясни, че „не можем да предвидим точно кога ще се случи земетресение“.
Превод и редакция: Пламена Сутева
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment