Според служебният министър на иновациите и растежа Александър Пулев, трябва категорично да заявим и да не се спекулира по тази тема, че Планът за възстановяване и устойчивост е работещ инструмент, защото той е отворен и работи ефективно.
Това, което ние заварихме в кабинетите в контекста на служебния кабинет на 2 август беше една отворена процедура по Плана“, това заяви в предаването „Денят започва“ по БНТ
„За жалост няколко седмици след отварянето имаше само 4 входирани инвестиционни предложения. Това за нас и за моя екип не беше задоволителен резултат и предприехме една безпрецедентна информационна кампания. Буквално обиколихме цялата държава. С една единствена цел – да споделим с хората всичките тези възможности, които ще се отворят по линия на Плана. Приключихме годината с 2 процедури по Плана и входиран интерес от над 10 200 малки и средни предприятия, които бяха кандидатствали“, добави Пулев.
„С Планът за възстановяване и устойчивост много се спекулира. Партиите не са излизали от предизборен режим. Освен че планът е важен от финансова гледна точка, той е много добър стимул за неглижирани досега реформи. Служебният кабинет си свърши задълженията. Ние наследихме много от проектозаконите на ниво заглавия, а успяхме да развием 18 проектозакона. Повечето от тях влязоха в парламента, за съжаление, интересът на депутатите към тях беше слаб. Очевидно това не беше приоритет – мисълта за хората и за бизнеса в тази кризисна ситуация“, каза Пулев.
Извън Плана за възстановяване и устойчивост бизнесът може да разчита и на други инструменти, тъй като вече са одобрени всички базови програми на ЕС по линия на структурните фондове, допълни Пулев.
„Говорим за много програми и процедури по три основни направления – иновации, инвестиции в индустриални зони, кръгова икономика, дигитални хъбове, занаятчии – покриваме всички сектори, максимално голям брой бенефициенти. Обратната връзка от бизнеса е, че държавата продължава да работи“, каза още той. Вчера в Министерството на иновациите и растежа беше сключено споразумение между Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ и Фонда на фондовете, което дава мандат на Фонда да управлява финансови инструменти по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027 в размер на 1 262 732 093 лв.
По публикацията работи: Велислава Велева
Президентът Румен Радев отправи остра критика към управляващите, като заяви, че масовите протести срещу въвеждането…
Конституционният съд се произнесе окончателно по един от най-оспорваните казуси в държавата, като остави в…
Мирослава Вълкова, един от инициаторите на ГРАЖДАНСКО ДВИЖЕНИЕ ЗА ПРЕЗИДЕНТСКА РЕПУБЛИКА в откровен разговор за…
След силното послание от „Дамасцена 2025“, движението продължава по пътя към нов модел на управление…
В днешни дни прекарваме голяма част от времето си в закрити пространства – домове, офиси,…
Днес, когато все повече хора осъзнават нуждата от здравословен начин на живот, хранителните добавки се…
Leave a Comment