Свят

Президентът на Молдова: Русия ни готви атаки с участието на саботьори с военно обучение

Президентът на Молдова Мая Санду предупреди за опасността от дестабилизация в страната. Тя призова парламента да предостави допълнителни правомощия на специалните служби. По нейните думи, целта на “саботажа е да се свали конституционния ред, за да се прехвърли страната на разположение на Русия.“

„Подготвят се атаки срещу Молдова. Плановете за близкото бъдеще включват действия с участието на саботьори с военно обучение, които ще атакуват някои държавни сгради, взимайки заложници. Така наречената опозиция иска да смени правителството в Кишинев. Парламентът трябва да приеме проекти възможно най-скоро, които ще дадат възможност на Службата за информация и сигурност и прокуратурата да се справят с рисковете за сигурността на страната“, каза Санду на брифинг в понеделник.

По този начин президентът Санду официално потвърди информацията за руски план, споменат миналата седмица от украинския президент Володимир Зеленски.

“Първите подобни опити бяха направени още през есента в контекста на тежката енергийна криза в страната, но сега „новите планове на Русия, предоставени от украинските партньори“, предвиждат „наемници, маскирани като цивилни“, да влязат в Молдова, за да осигурят „насилствени бунтове“ срещу правителствени учреждения, включително и вземане на заложници, обяснява Санду, цитирана от ТАСС.

Санду отбелязва, че Службата за информация и сигурност на Молдова разполага с информация за планове за включване на граждани на Русия, Беларус, Сърбия и Черна гора в антиконституционни действия. „Всички, които участват в антидържавни действия като членове на политически партии и престъпни групи, както и всички, които ги защитават, трябва да бъдат изправени пред правосъдието“, заяви президентът на страната.

По публикацията работи: Велислава Велева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Бедственото положение в Габрово отпада, Дряново остава най-засегнато

От 26 май бедственото положение в област Габрово официално се отменя. Решението е взето след…

преди 12 часа
  • България

Васил Михайлов е с влязла в сила присъда и нови разследвания за тежки престъпления

След като на 22 май 2026 г. Васил Михайлов, известен в публичното пространство като „прокурорския…

преди 13 часа
  • България

Благоевградският окръжен съд осъди мъж за прегазена пешеходка и шофиране след употреба на THC

Благоевградският окръжен съд постанови окончателна присъда № 21 от 2026 г. срещу Реджеп Алиев, като…

преди 13 часа
  • България

Започва строителството на първия участък от автомагистралата Русе – Велико Търново

На 27 май започва изграждането на първия участък от автомагистрала „Русе – Велико Търново“. Проектът…

преди 13 часа
  • България

Камион с киселина катастрофира край магистрала „Тракия“ в Пловдив

Сериозен инцидент с тежкотоварен автомобил затрудни движението в Пловдив днес. Цистерна, превозваща киселина, се е…

преди 14 часа
  • България

Електроенергията за бизнеса поскъпва с над 12% от 27 май

Българският бизнес трябва да отчете по-високи разходи за електроенергия за 27 май. Данните на Българската…

преди 14 часа