Строителен инженер-конструктор направи коментар по темата за сигурността на строителството у нас и дали сме в безопасност при евентуално силно земетресение. Инж. Димитър Куманов е на мнение, че при панелните сгради е било заложено много добро поведение при сеизмични въздействия, въпреки, че с времето това се изменя до някаква степен, заради ремонтите, които всеки си прави по собствено усмотрение. По думите на експерта в новото строителство се правят множество компромиси и има много пропуски. Той обясни какво да правим и да не правим при земетресение, според различните видове строителство
След като серия от мощни земетресения удари Турция, експерти дадоха съвети за действия при подобни ситуации и обясниха доколко са сигурни сградите, в които живеем.
„Слава Богу, достатъчно далеч сме от Източно-Анадолския разлом. Почти 1000 километра ни делят от там, така че въздействие върху нашите локални сеизмични източници не би трябвало да има и няма да има”, увери в ефира на Нова телевизия доц. Ирена Александрова, ръководител на секция „Сеизмология“ при НИГГГ-БАН. Тя обясни, че у нас стават редовно леки земетресения, които разтоварват разломната структура. Това обаче не означава, че не може да се случи и по-силен трус, каза експертът.
Инж. Димитър Куманов, който е строителен инженер-конструктор и е бил доброволец при обследването след пернишкото земетресение (5,6 по Рихтер), заяви, че дори при силно земетресение някои сгради имат шанс да оцелеят. В България обаче не бил правен анализ за сигурността на сградите при евентуално подобно бедствие, уточни експертът.
„Никой не може да каже на колко по Рихтер ще издържат. Това, което е по-рисково, се наблюдаваше в района на Перник, където къщите са строени от местни майстори”, допълни инженерът. По думите му при новото строителство масово има пропуски и се правят компромиси със сигурността. При панелните сгради обаче било заложено много добро поведение при сеизмични въздействия. Проблемът при тях бил, че вече са реконструирани в сравнение с първоначалния си облик.
По думите на инж. Димитър Куманов с годините завишаваме изискванията при новото строителство, но тези изисквания невинаги се спазват. „Масово, включително и при новото строителство, има много пропуски и неща, с които са правени компромиси със сигурността“, обясни той.
„Първо. Не бягайте при земетресение. Застанете на най-сигурното място, според самата сграда. Крайно желателно е хората да са обучени на тази тема. При различните строителства безопасните места са различни. Например в панелните сгради не е безопасно място стълбището. Там безопасни места са при входната врата, под врати, под маси. Пазете се от падащи мебели. При монолитното строителство обаче, стълбищата са едно от най-сигурните места“, обясни експертът.
По публикацията работи: Пламена Сутева
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment