Учените създадоха нов тип изкуствена кожа, за която твърдят, че има повече сензорни функции от човешката кожа. Тя била по-чувствителна от човешката. Технологията се базира на електроника от ново поколение. Въпросната кожа може да се използва в протези. Според учените изкуствената кожа има не само възможността да получава информация от докосване като човешката, а разполага и с по-добри от съществуващите естествени тактилни сензори.
Екип от Технологичния университет Нанянг в Сингапур създаде изкуствена кожа с двойна реакция, за да усеща не само натиск, приложен от обект, но и приближаването на обекта, пише Independent.
Технологията има различни потенциални приложения, свързани с електроника от следващо поколение, включително интерфейси човек-машина и роботи.
Изкуствената кожа може да се използва и в протези, предлагайки на хората с ампутирани крайници нови начини за усещане и приближаване на обекти.
„Създадохме изкустпвена кожа със сензорни способности, по-добри от човешката кожа“, каза Ифан Уанг, асистент в Технологичния университет Нанянг в Сингапур.
Изследователите вече са тествали кожата по различни начини, включително превъртане на електронен екран, навигация с карта и манипулиране на герои от виртуални видеоигри.
Изкуствената кожа успя да открие различни сигнали от приближаващи цели, което означава, че идентификацията на обекти без докосване също може да бъде възможна.
Изследването е публикувано в научното списание Small.
Превод и редакция: Пламена Сутева
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment