Известният холивудски актьор откри, че истинската Покахонтас е негова 12-а прабаба. Ето как семейната легенда бързо се превърна в исторически факт за Нортън.
Актьорът Едуард Нортън е израснал, слушайки разкази за връзката на семейството му с индианската героиня Покахонтас и приемайки ги за слухове. Но по време на участието си в предаването на PBS Finding Your Roots (Открий корените си) слухът се превърна във факт.
„Покахонтас наистина е 12-ата Ви прабаба”, каза му историкът Хенри Луис Гейтс-младши, който е водещ на предаването.
Седмичната телевизионна поредица изследва историята на предците на известни гости.
В премиерния епизод на деветия сезон на предаването във вторник Гейтс разказа че Нортън е израснал, чувайки, че е пряк потомък на Покахонтас – дъщерята на вожда Поухатан, водач на племе от коренното население на Америка. Звездата обаче смята, че тази история е просто „семейна легенда“.
Докато проследявал родословието на Нортън, историкът открил, че 12-ият му прадядо е Джон Ролф. През 1614 г. индианската принцеса Покахонтас се омъжва за него.
„Имате пряка следа на хартия. Няма съмнение в това“, каза Гейтс.
По думите му двамата са се оженили на 5 април 1614 г. в Джеймстаун, Вирджиния, когато Уилям Шекспир е бил все още жив. Покахонтас умира няколко години по-късно – през март 1617 г. в Англия, а колонистът Джон Ролф умира около март 1622 г.
Според книгата от 2007 г. „Истинската история на Покахонтас“ тя вече е била омъжена за индиански воин на име Кокум и е имала дете от него, преди да бъде отвлечена и да се омъжи за Джон Ролф. Според Националния музей на американските индианци част от института „Смитсониън“ книгата съдържа писмени исторически документи в подкрепа на тези събития.
Едуард Нортън, който се интересува от история и е изучавал собственото си родословие, изглеждаше истински шокиран. Родствената връзка на 53-годишния актьор с Покахонтас не беше единствената изненадваща новина за семейството му, разкрита по време на епизода. Историкът каза още, че предците на Нортън са имали роби.
Неговият трети прадядо е държал в робство седем души, включително 55-годишен мъж, 37-годишна жена и пет момичета на възраст 10,9,8, 6 и 4 години, каза водещият на предаването.
„Какво е чувството да чуеш това“, обърна се Гейтс към актьора.
„Краткият отговор е, че всеки трябва да се чувства неудобно от това“, отговори Едуард Нортън.
„Това е присъда за историята на тази страна и с нея трябва да се борим. Когато прочетеш „роб на 8 години“, просто ти се иска да умреш”, добавя актьорът.
По публикацията работи: Венета Николова
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment