Човешко компостиране е разрешено вече и в Ню Йорк. То се счита за екологична алтернатива на погребението или кремацията. Вашингтон беше първият щат в САЩ, който легализира тази практика, още през 2019 година.
Ню Йорк стана най-новият от щатите в САЩ, който разрешава т.нар. човешко компостиране, съобщава БГНЕС, позовавайки се на Би Би Си.
След смъртта си човек вече може да превърне тялото си в почва, което се разглежда като екологична алтернатива на погребението или кремацията.
Практиката, известна още като „естествено органично намаляване“, се изразява в разлагане на тялото в продължение на няколко седмици след затварянето му в контейнер.
През 2019 г. Вашингтон беше първият щат в САЩ, който легализира тази практика. Колорадо, Орегон, Върмонт и Калифорния последваха този пример.
Така Ню Йорк е шестата американска юрисдикция, която разрешава компостирането на човешки тела, след като в събота беше одобрена от Кати Хочул, губернаторката на щата от Демократическата партия.
Тялото се поставя в затворен съд заедно с избрани материали като дървени стърготини, люцерна и слама и постепенно се разгражда под действието на микроби.
След период от около един месец – и процес на загряване, за да се унищожи всяка зараза – близките получават получената почва. Тя може да се използва за засаждане на цветя, зеленчуци или дървета.
Една американска фирма, Recompose, заяви, че услугата ѝ може да спести един тон въглерод в сравнение с кремацията или традиционното погребение.
Емисиите на въглероден диоксид допринасят значително за изменението на климата, тъй като задържат топлината на Земята в резултат на явление, известно като парников ефект.
При традиционните погребения с ковчег също се изразходват дървесина, земя и други природни ресурси.
Поддръжниците на човешкото компостиране твърдят, че то е не само по-екологичен, но и по-практичен вариант в градовете, където земята за гробища е ограничена.
Одобрението на процеса от страна на Ню Йорк е „огромна крачка към достъпната екологична грижа след смъртта“, каза пред New York Post един от базираните във Вашингтон доставчици на услугата – Return Home.
За някои обаче съществуват етични въпроси относно това какво се случва с почвата, която се получава в резултат на компостирането.
Католическите епископи в щата Ню Йорк съобщават, че са се противопоставили на законодателството с аргумента, че човешките тела не трябва да се третират като „битови отпадъци“.
Изказани са и опасения относно разходите за компостиране. Но фирмата Recompose, чието съоръжение в Сиатъл е едно от първите в света, твърди, че нейната цена от 7 000 долара е „сравнима“ с конкурентните варианти. Според Националната асоциация на погребалните директори (NFDA) през 2021 г. средната сума в САЩ за погребение с трупополагане е била 7848 долара или 6971 долара за погребение с кремация.
Компостирането на човешки тела вече е законно в цяла Швеция. А естествените погребения – при които тялото се погребва без ковчег или в биоразградим ковчег – са разрешени и в Обединеното кралство.
По публикацията работи: Пламена Сутева
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment