Бил Гейтс: целта за ограничаване на глобалното затопляне с до 1,5 градуса по Целзий е недостижима

73

Бил Гейтс се смята за реалист, когато става въпрос за климатичните промени – дори и това да означава да признае, че светът няма шанс да ограничи затоплянето до 1,5 градуса по Целзий, предаде Ройтерс.

Като се има предвид „общият мащаб на индустриалната ни икономика… ще трябва да свършим умопомрачителна работа, за да останем под 2 градуса по Целзий“, казва той.

А целта от 1,5 градуса по Целзий, залегнала в Парижкото споразумение? Никой не иска да бъде „първият, който го казва“, но математиката показва, че тя вече не е в обсега, споделя Гейтс във видеоинтервю за Ройтерс.

Разработчикът на софтуер, превърнал се във филантроп, все пак е оптимистично настроен за иновациите в сферата на климата, като отбелязва множество области, в които се развиват нисковъглеродни технологии. Част от тях са финансирани и от „Брейктру енерджи груп“, която Гейтс основа през 2015 г.

Той инвестира над 2 милиарда щатски долара в технологии, включително в улавянето на въглеродните емисии във въздуха, слънчева енергия и други.

Тези неща обаче отнемат време, каза Гейтс, който е и съосновател на „Майкрософт“.
Той разговаря с Ройтерс преди представянето на годишния си доклад пред акционерите – отрезвяващ за 2022 г. и описващ какво най-силно го вълнува през следващата година.

Компанията „Брейктру“ работи независимо от фондацията на Гейтс.

В писмото си до акционерите той обяснява, че проблемът с климата е твърде огромен, за да може да се реши само с филантропията.

„Няма достатъчно пари, така че трябва да има иновации“, каза той пред Ройтерс. „Идеята, че може да се направи чрез груба сила, просто няма шанс.“

Компаниите се нуждаят от инвестиции и техническа подкрепа, за да докажат нисковъглеродните идеи след пилотната им фаза – и след това към увеличаване използването им в производството, допълва той.

Според Гейт в стоманодобивната и циментовата промишленост е постигнат „фантастичен“ напредък, допълва БТА.
Тези производства са отговорни за около една трета от емисиите, свързани с глобалното затопляне.

Бил Гейтс отбелязва, че след като светът няма да изпълни целта за ограничаване на затоплянето с до 1,5 градуса по Целзий, предизвикателството се измества към подпомагане на хората как да се адаптират към по-сурово и по-горещо бъдеще.

По публикацията работи: Силвана Димитрова