Свят

Зеленски: В Украйна има „екоцид“. Площ с големината на Камбоджа е покрита с мини

Това коментира украинският държавен глава Володимир Зеленски. По негови думи и Черно море, и Азовско море са пълни с мини. Затова той призова за помощ при разчистването.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски призова за дългосрочна помощ за разчистване на опустошената от войната страна от мини и други невзривени боеприпаси. По негови думи те покриват площ с размерите на Камбоджа.

Във видеообръщение към новозеландския парламент Володимир Зеленски определи близо едногодишната руска инвазия като „екоцид“, който ще има трайни последици, и помоли Уелингтън и други страни да увеличат помощта си за страната му.

„Към настоящия момент 174 000 кв. км. от украинската територия са замърсени с мини и невзривени боеприпаси“, заяви украинският премиер пред депутатите. Това е площ, приблизително колкото тази на Камбоджа, Сирия или Уругвай.

Зеленски призова Нова Зеландия, чиято армия има богат опит в разминирането – да помогне за воденето на усилията за разчистване.

„Няма истински мир за нито едно дете, което може да умре от скрита руска противопехотна мина“, твърди той, цитиран от БГНЕС.

Той добави, че както Черно море, така и съседното Азовско също са пълни с мини „и са загубили стотици хиляди живи същества – тези, които са загинали в резултат на военните действия“.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Жена загина при удар в крайпътно дърво между Дулово и Исперих

Днес около 13:00 часа стана тежък пътен инцидент, при който загина 55-годишна жена. Трагедията е…

преди 13 часа
  • България

Европейската прокуратура порица Теодора Георгиева за три дисциплинарни нарушения

Колегията на Европейската прокуратура (ЕППО) приключи дисциплинарното производство срещу българския представител Теодора Георгиева и наложи…

преди 13 часа
  • България

Бюджет 2026 мина на първо четене на фона на критики за дефицита

Народното събрание направи първа стъпка към приемането на държавния бюджет за 2026 г., като одобри…

преди 14 часа
  • България

Полицията се оттегля от района на „Петрохан“, разследването за смъртта на шестима души продължава

Във връзка с досъдебното производство за смъртта на шестима души в района на хижа „Петрохан“…

преди 16 часа
  • България

ГДБОП разкри схема за източване на над 260 000 лева от еврофондове в Якоруда

ГДБОП разкри схема за незаконно усвояване на европейски средства в Якоруда. Разследването е под надзора…

преди 16 часа
  • България

Даниел Бузов: Случаят „Петрохан“ е планирана екзекуция на шестима души

По сагата „Петрохан“ се появиха нови твърдения. Според Даниел Бузов, собственик на медията „Бул Нюз“,…

преди 17 часа