Свят

Нефт за 12 милиарда долара открит в Турция

В южната ни съседка са открити 150 милиона барела нетни запаси от нефт.

Находището се намира в планинска верига в южната част на страната, съобщи турският президент Реджеп Тайип Ердоган, цитиран от бТВ.

Той е на стойност 12 милиарда долара. Запасите са открити в планината Габар, което е едно от десетте най-големи находища на сушата, открити през 2022 г.
„Ние произвеждаме 5000 барела нефт на ден в четири кладенеца в този район, които имат много високо качество на нефта“, заяви турският държавен глава.

Ердоган каза, че дневното производство на Турската петролна корпорация (Turkish Petroleum Corporation), което е било около 40 000 барела преди пет години, е нараснало на 65 000 барела сега.

Целта на Анкара е да увеличи дневното си производство на 100 000 барела до 2023 г., когато страната ще отбележи 100-годишнината от създаването на Турската република, чрез увеличаване на сеизмичните проучвания, повече сондажи и методи за подобряване на продуктивността, добави той.

„Докато много петролни и газови компании се отказаха от дейността си по време на пандемията, Turkish Petroleum ускори проучвателните и производствените си дейности.

С още 34 открития само през 2021 г. добавихме още 71 милиона барела към сегашния си резерв“, заяви Ердоган.

По публикацията работи: Венета Николова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Черната равносметка от пожарите: Стотици мъртви животни и щети за десетилетия

Стотици диви животни, сред които костенурки, таралежи и птици, са намерили смъртта си в опустошителните…

преди 3 дни
  • България

Стотици костенурки и таралежи не успяха да избягат от пожарите

Стотици диви животни, сред които костенурки, таралежи и птици, са намерили смъртта си в опустошителните…

преди 3 дни
  • България

Три милиона автомобила към Турция и проверки за Шенген блокират Калотина

Километрични опашки от автомобили блокираха граничните пунктове по маршрута от Западна Европа към Турция, като…

преди 3 дни
  • България

Купували лекарства от онкоболни за 80 лева и ги продавали в Германия

Мащабна престъпна мрежа за незаконен износ на скъпоструващи лекарства за онкоболни, в която са замесени…

преди 3 дни
  • България

Президентът: По-евтино е да ремонтираме наличните хеликоптери, отколкото да купуваме нови

Президентът Румен Радев призова за спешно възстановяване на летателната годност на наличните хеликоптери „Кугър“ и…

преди 3 дни
  • България

Борисов категоричен: Няма да се кандидатирам за президент

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов категорично заяви, че няма да се кандидатира за президент. ###…

преди 3 дни