Свят

Ковид обстановката в Пекин вече е започнала да се нормализира

Здравните власти обявиха вчера отпускане на антиковид мерките в цялата страна, което дава надежда за възстановяване на китайската икономика. То дойде след дни на протести срещу политиката на „нулев ковид“.

В китайската столица Пекин днес се забелязват първи белези на завръщане към нормалния начин на живот след три години на строги противоепидемични мерки, предаде БТА, цитирайки Франс прес.

Трафикът в Пекин се е върнал на 50 на сто от обичайното си ниво, съобщи журналист на АФП. Ден след като беше обявено, че мерките се разхлабват, общественият транспорт все още не се ползва от много жители.

„Много е спокойно. Мисля, че хората още се страхуват да излизат“, сподели пред агенцията служител на популярна верига кафенета.

Сред промените в ограниченията са край на редовните Пи Си Ар тестове, възможността за домашна изолация при случаи без симптоматика и по-рядко налагане на локдауни. Също така вече е разрешено пътуването между различни китайски провинции без писиар тест, макар че остава условието за негативен от най-малко 48 часа резултат за посещение на ресторанти и кафенета.

Аптеките в Пекин наблюдават повишено търсене на лекарства срещу настинка и висока температура, за които няма лимит за продажба. Фармацевт от аптечно заведение отбеляза, че са изчерпани дори количествата от витамин С, посочва АФП.

Китай е изправен пред поредна вълна от КОВИД-19 през последните седмици, въпреки че новозаразените са сравнително малък брой спрямо населението – 21 165 са регистрираните случаи днес в държавата с 1,4 милиард жители.

По публикацията работи: Силвана Димитрова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Свличане на земна маса ограничи движението по път III-3504 между Орляне и Угърчин

Движението по път III-3504 в участъка между Орляне и Угърчин, при км 22, е временно…

преди 10 часа
  • България

Нестабилно начало на седмицата с валежи и гръмотевици, после захлаждане

В началото на седмицата ни очаква нестабилна атмосфера с краткотрайни, но интензивни валежи и гръмотевични…

преди 12 часа
  • България

Цената на малката потребителска кошница се вдигна с 2%, доматите поскъпнаха с близо 62%

Само за месец цената на малката потребителска кошница, включваща 21 основни стоки и услуги, е…

преди 14 часа
  • България

Великденски крос във Варна събра десетки деца в Морската градина

Днес Морската градина във Варна беше домакин на детското бягане „Великденски крос с децата на…

преди 15 часа
  • България

Над 17 000 превозни средства проверени при акция за пътна безопасност, 15 шофьори с алкохол и 13 с наркотици

Специализирана полицейска операция за спазване на Закона за движението по пътищата е извършила задълбочен контрол…

преди 15 часа
  • България

Трима са в болница след тежка катастрофа на бул. „Симеон Велики“ в Шумен

Трима души бяха транспортирани до шуменската болница след тежък пътен инцидент на булевард „Симеон Велики“…

преди 18 часа