Никулден е! Честит празник на всички празнуващи! Съществуват някои традиции и поверия за празника, които мнозина от нас все още спазват. Според някои хора ако човек сложи най-големите люспи от шарана в портфейла си, това ще му носи пари през цялата следваща година.
Никулден е! На 6 декември почитаме Свети Николай Мирликийски Чудотворец, който е покровител на моретата, езерата и реките, на моряците и рибарите, на семейството и рода. Днес празнуват много имена: Николай, Никола, Нейчо, Николина, Николета, Кольо, Нина, Ния…
Според народните поверия именно Свети Никола носи първия сняг, падащ от дългата му бяла брада, а най-често бялата снежна зима пристига именно след 6 декември.
По традиция на Никулден се приготвя риба. Често се избира шаран, заради големите люспи – колкото по-големи, толкова по-голямо богатство в на обитателите на дома ще донесат те. Преданията казват, че Свети Никола спасил една пробита лодка от потъване като запушил дупката именно с шаран – това е причината традиционно, именно тази риба да присъства на празника.
Според поверието, ако настъпите люспа, някой от къщата ще се разболее. В някои краища на страната се вярва, че люспите от шарана трябва да се запазят. Това ще донесе здраве и благоденствие на обитателите на дома. Нито една люспа обаче не трябва да се подарява на никого извън семейството.
Традиция е и да се сложат най-големите люспи от шарана в портфейла – за да носи пари през цялата година.
Костта от главата, която наподобява кръст, се запазва за лек против детски болести.
Цялото семейство се събира на трапезата, а тя не се вдига през целия ден. “Варвара вари, Сава пече, Никола иде с голямата лъжица и гости гощава.” – казва народната приказка.
Някога на никулденската трапеза задължителен бил рибникът (шаран изпечен в тесто) и обредният хляб (в различните населени места се нарича никулски хляб, колак, боговица, светец), които се осветявали.
Освен задължителната риба на масата присъстват и други постни ястия – постни сърми и пипер с ориз, боб, варена царевица, жито и други.
Когато се прави нова лодка, в нея трябва да се вгради икона на Св. Николай. Вярва се, че тя пази лодката от бурите и ветровете.
По публикацията работи: Пламена Сутева
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment