Депутатите решиха да се гласува зад параван, вместо в тъмна стаичка-партиите остават без свои хора в ЦИК

66

Централната избирателна комисия ще остане в настоящия си състав. Това решиха депутатите, гласувайки на второ четене текстове от изборните правила. Припомняме, че съставът на ЦИК не беше променян в последното Народно събрание и реално отразява разпределението на политическите формации от 46-тото такова.

В момента комисията се състои от 15 членове, включително председател, заместник-председатели и секретар, които се предлагат от парламентарно представените партии и коалиции.

Не мина предложението съставът да се увеличи на 25 души, като да отразява пропорционално разпределението на политическите партии в НС след последните парламентарни избори и да може да бъде съответно променян по време на мандата на комисията.

Според Петър Петров от „Възраждане“ промените в кодекса обслужват партийни интереси и нямало да гарантират справедлив изборен процес. Настимир Ананиев от ПП каза, че в момента парламентарно представени партии нямат свои представители. Статуквото запазва мнозинството си, според Ананиев, а партиите показали истинското си лице.

Милен Матеев, председател на правната комисия в НС, недоумява защо ГЕРБ не искат да се смени съставът на ЦИК, след като формацията непрекъснато критикувала работата на настоящата изборна администрация. Абсурдите продължават, отсече народният представител. Прието бе да има видеозаснемане и видеонаблюдение на броенето на бюлетините.

Преди това депутатите решиха да се гласува зад параван вместо в тъмна стаичка. Така отпада възможността избирателят да заснема своя вот. Вотът с машина също ще е зад параван, за да се гарантира тайната на вота. Увеличава се прагът за образуване на секция зад граница. Досега секция в чужбина се разкриваше при подадени заявления на не по-малко от 40 избиратели. На второ четене мнозинството прие това да става при подадени не по-малко от 100 заявления.

 

Текстовете в Изборния кодекс, които предстоят да бъдат гласувани, предвиждат разписките от машинния вот да имат QR код и да са от защитена хартия. Идеята е да не може да се манипулира или разпечатва от някъде. Планира се разписките от машинния вот и хартиените бюлетини да се броят заедно. Очаква се да мине предложението на ДБ в ЦИК да има специално звено, което да е ангажирано с машинното гласуване.

 

 

По публикацията работи: Велислава Велева