Свят

Кремъл бие тревога заради Запорожката АЕЦ

Русия изрази своята тревога относно АЕЦ Запорожие. Според Кремъл силите на Украйна обстрелват атомната централа. Москва твърди, че светът трябва да помогне да се спрат действията на Киев.

Кремъл изрази тревогата във връзка със сигурността на Запорожката АЕЦ, предаде Ройтерс. Според Москва украинските сили обстрелват атомната централа и световните сили трябва да накарат Киев да сложи край на тези атаки.

Запорожката АЕЦ, която е под контрола на руските сили, вчера бе обстрелвана. Русия и Украйна взаимно се обвиняват в това. Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) разкритикува обстрела и заяви, че подобни атаки създават риск от катастрофа.

„Това няма как да не ни тревожи. Призоваваме всички страни по света да упражнят влиянието си, така че украинските въоръжени сили да спрат да правят това“, каза пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Украйна обаче твърди, че Русия обстрелва централата.

В отговор на журналистически въпрос дали Москва планира нови мобилизационни мероприятия, Песков подчерта, че понастоящем в Кремъл това не се обсъжда, предаде БТА.

„Русия ще „изправи пред правосъдието“ хората, виновни за екзекуциите на руски войници в Украйна,“ каза още Песков. Кремъл съобщи миналата седмица, че украински войници са екзекутирали над 10 руски военнопленници, като обвини по този начин Киев в извършването на военни престъпления, а Запада – в тяхното игнориране. Досега Киев не е реагирал на тези обвинения. По-рано Украйна заяви, че ще разследва твърденията за подобен тип провинения на свои военни.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Трима работници на АПИ бяха блъснати край Ботевград, един е с опасност за живота

Трима работници от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) бяха блъснати от лек автомобил около 13:30 часа…

преди 10 часа
  • България

Тяло на 72-годишен мъж беше открито в язовир „Дяково“

Тази сутрин в язовир „Дяково“ беше открито тялото на 72-годишен мъж. Сигналът за находката е…

преди 10 часа
  • България

Тяло на 72-годишен мъж бе открито в язовир „Дяково“, образувано е досъдебно производство

Тази сутрин в язовир „Дяково“ беше открито тялото на 72-годишен мъж. Сигналът е подаден на…

преди 10 часа
  • България

Провериха близо 15 000 коли при акция за алкохол и наркотици на пътя

Специализирана полицейска операция за спазване на Закона за движението по пътищата през изминалото денонощие разкри…

преди 11 часа
  • България

Слънчево и топло посреща астрономическото лято в България

Утре, в неделя, с настъпването на астрономическото лято, жителите и гостите на България ще бъдат…

преди 14 часа
  • България

България изпълни 40-те препоръки и излезе от сивия списък за пране на пари

България е изпълнила всички 40 препоръки на Комисията на експертите за борба с изпирането на…

преди 14 часа