Външният министър на Фарьорските острови, самоуправляваща се датска територия в Северния Атлантически океан, беше уволнен след хомофобски изказвания. „Министър-председателят реши да уволни министъра на външните работи и културата Йенис ав Рана“, се казва в разпространено вчера изявление на правителството на територията.
Ав Рана, който е и председател на християнската „Партия на центъра“ предизвика скандал по време на кампанията за датските парламентарни избори (Фарьорските острови имат двама депутати в парламента в Копенхаген), като заяви, че не може да подкрепи лидера на датската консервативна партия Сьорен Папе Поулсен за министър-председател, защото той е хомосексуалист , съобщи Франс прес.
Бившият вече министър се противопостави и на решение, свързано с децата на лесбийски двойки. Местните власти решиха да дадат равни права на двете майки и да вписват имената и на двете в документа за раждане на детето. Ав Рана се обяви против и изрази надежда, че колегата му, отговарящ за прилагането на директивата, няма да я приложи.
Това предизвика реакцията на регионалния премиер Бардур а Стейг Нилсен. Той подчерта, че „След като вчера министърът публично призова други министри да се противопоставят директно на моите заповеди“, не може повече да проявява гъвкавост и толерантност.
По публикацията работи: Силвана Димитрова
75-годишната актриса Александра Братанова, позната от български филми, отправи публичен апел за финансова помощ, след…
Районният съд в Стара Загора постанови най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо 26-годишния…
Момиче на 12 години от Южна България е станало майка. Най-младата родилка в областната болница…
Жена е пострадала при пътен инцидент на кръстовището между бул. „Александър Малинов“ и ул. „Самара“…
Остават броени дни до официалното откриване на мотосезон 2026, което ще се състои тази събота.…
Служители на Районното управление във Велинград задържаха заподозрян за палеж след пожар в едноетажна постройка…
Leave a Comment