Свят

Зеленски: Заедно с напредналите и най-съвестни държави ще увеличим помощта за държави в нужда

Президентът на Украйна Володимир Зеленски каза, че страната му ще продължи да помага на държавите по света, които изпитват продоволствена криза. Той посочи, че заедно с „напредналите и най-съвестни държави“, Украйна ще увеличи помощта за тези страни и народи.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че страната работи за продължаване и разширяване на износа на зърно в рамките на споразумението за Черноморския зърнен коридор.

Във видеопослание в Telegram той увери, че Украйна ще продължи да помага на страните, изпитващи продоволствени кризи по света.

„Заедно с напредналите и най-съвестни държави ще увеличим помощта за тези страни и народи, които страдат особено силно от хранителната криза“, каза Зеленски.

„Започваме сътрудничество, което може да се превърне в основа за гарантиране на продоволствената сигурност на ново ниво. Отдавна се говори, че е необходима глобална координация, за да се спасят от глад най-бедните страни в света. И в момента разработваме такъв координационен механизъм. Надявам се, че той ще бъде осъществен“, добави президентът на Украйна.

На 22 юли Турция, ООН, Русия и Украйна подписаха знаменателно споразумение за повторно отваряне на три украински пристанища – Одеса, Черноморск и Южни – за зърно, което беше блокирано в продължение на месеци заради продължаващата руско-украинска война, за справяне с глобалната продоволствена криза.

В Истанбул е създаден съвместен координационен център с участието на служители от трите държави и ООН, който да наблюдава доставките, информира БГНЕС.

Откакто първият кораб напусна украинското пристанище Одеса на 1 август, повече от 400 кораба, превозващи 10 млн. тона селскостопански продукти, са отплавали от украинските пристанища.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

28-годишен шофьор предизвика верижна катастрофа в София с 3,59 промила алкохол

Тежък инцидент в центъра на София завърши с верижна катастрофа, след като 28-годишен шофьор управлявал…

преди 2 часа
  • България

Катастрофа с линейка на обходния път на Враца рани всички участници

Тежък пътен инцидент блокира обходния път на Враца, след като линейка и лек автомобил се…

преди 2 часа
  • България

Екстрадираха Стоян Мавродиев, обвинен в длъжностно присвояване

Бившият изпълнителен директор на Българската банка за развитие (ББР) Стоян Мавродиев вече е в България,…

преди 3 часа
  • България

Румен Радев: България няма да участва в коалиции за военна помощ за Украйна

Министър-председателят Румен Радев заяви в Париж, че България няма да се присъедини към инициативата на…

преди 4 часа
  • България

Дебат за съкращаване на бакалавърското обучение от четири на три години

В разгара на кандидатстудентската кампания и споровете за университетските такси в България все по-често се…

преди 5 часа
  • България

Проф. Кантарджиев: Само един от 200 души развива усложнения след ухапване от заразен комар

Лятото е сезонът с най-активни комари и с него идват въпросите за заболяванията, които те…

преди 5 часа