Октомври е бил най-горещият месец, регистриран някога в Европа, след рекордно лято, предаде Франс прес, позовавайки се на Европейската програма за проследяване на промените в климата „Коперник“ (Copernicus). Средните температури са били с почти 2 градуса Целзий над референтните стойности за периода 1991-2020 г., се посочва в изявлението на „Коперник“.
Европейската служба, която не разполага със сравними данни преди периода 1991-2020 г., вече обяви, че лятото на 2022 г. е било най-горещото, което е регистрирано (с около 1,34 градуса Целзий над нормата).
„Сериозните последици от глобалното затопляне вече са очевидни и се нуждаем от амбициозни действия по отношение климата на конференцията COP27, за да гарантираме, че емисиите ще бъдат намалени, с цел да се стабилизират температурите близо до целта от 1,5 градуса Целзий, определена от Парижкото споразумение“, коментира Саманта Бърджис, заместник-директор на службата „Коперник“.
По нейни данни горещата вълна е довела до рекордни дневни температури в Западна Европа и до рекорден октомври за Австрия, Швейцария и Франция, както и за голяма част от Италия и Испания. Европа е най-бързо затоплящият се континент на Земята.
Според доклад на Световната метеорологична организация (СМО), публикуван на 2 ноември, през последните 30 години Европа се е затоплила над два пъти повече от останалите части на света и е отбелязала най-голямото повишение на температурата от всички континенти. Затоплянето е било с 0,5 градуса Целзий на десетилетие.
През октомври в някои части на континента необичайната жега е била съчетана, както и през лятото, с недостиг на валежи. „Времето беше по-сухо от средното в по-голямата част от Южна Европа и Кавказ“, отбелязват от „Коперник“.
За сметка на това в северозападната част на Иберийския полуостров, части от Франция и Германия, Великобритания и Ирландия, северозападната част на Скандинавия, голяма част от Източна Европа и Централна Турция времето е било по-влажно от обичайното.
В останалата част от света в Канада са отчетени рекордни горещини. Много по-високи от средните температури са наблюдавани също в Гренландия и Сибир. За сметка на това най-ниските температури спрямо средните са регистрирани в Австралия, руския Далечен изток и части от Западна Антарктида.
От края на 19-и век Земята се е затоплила с близо 1,2 градуса Целзий, като около половината от това увеличение се е случило през последните 30 години. Тази година е на път да стане петата или шестата най-топла, която е регистрирана, въпреки въздействието от 2020 г. на Ла Ниня – природен феномен с периодичен характер в Тихия океан, който охлажда атмосферата.
По публикацията работи: Силвана Димитрова
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment