Свят

Плашеща констатация на ЮНЕСКО: За близо година има 117 убити журналисти, а виновните остават на свобода

Тези статистики са доста обезпокоителни, а фактът, че почти всички виновни за смъртта на невинните журналисти са на свобода, е още по-притеснителен. ЮНЕСКО призовава властите да се заемат по-сериозно със случаите

Убийствата на журналисти по света остават все още ненаказани в много голяма част от случаите. Това констатира ЮНЕСКО и призовава лидерите по света да вземат мерки, за да засилят средствата за разследване и осъждане на извършителите на тези убийства, предаде Франс прес.

В периода 2020-2021 г. са убити 117 журналисти. Това е най-малко от 2008 г. насам, когато ЮНЕСКО публикува подобни данни за първи път. В свой доклад организацията обаче подчертава, че през настоящата година убитите журналисти са вече 66 към 30 септември.

През 2020-2021 г. най-смъртоносните за журналисти райони са били Латинска Америка и Карибите, и в по-малка степен Азиатско-Тихоокеанския регион. А през 2020 г. в Източна и Централна Европа не е имало никакво убийство на журналист, което се случва за първи път от 2007 г.

Парадокс – само 36 процента от журналистите са били убити в страни във въоръжени конфликти през 2021 г. 64 процента от убийствата на журналисти са станали в страни, които не се сблъскват с подобни конфликти.

В доклада се отчита нарастване на броя на журналистите, убити при размирици или протести – 6 за периода 2020-2021 г. спрямо 3 за периода 2016 г. – 2017 г.

ЮНЕСКО изтъква, че за журналистите няма сигурно място. От 117-те убити през 2020-2021, 91 са били убити извън работното им време, в домовете им, в колите им или на улицата, а не в рамките на специална мисия. Много журналисти са били убити и пред близките си, в това число и деца.

Делът на жените сред убитите журналисти е нараснал двойно през 2021 г., минавайки от 6 процента на 11 процента спрямо предходната година.

„Според новите данни на ЮНЕСКО безнаказаността в света за убийството на журналисти възлиза на 86 процента, което е спад с 9 процентни пункта през последните 10 години. Но това намаляване си остава недостатъчно, за да се пресече спиралата на насилието“, предупреждава организацията.

Тя призовава да се вземат всички необходими мерки, за да може извършените престъпления срещу журналисти да бъдат разследвани и техните извършители – идентифицирани и осъдени.

По публикацията работи: Силвана Димитрова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…

преди 3 дни
  • Спонсорирани

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…

преди 3 дни
  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 1 месец
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 2 месеца
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 2 месеца
  • Свят

Ще се прекрати ли системата all inclusive в Турция?

Една от любимите дестинации на българи може би вече няма да е толкова привлекателна. Отново…

преди 2 месеца