Свят

Зеленски: Всички украинци трябва да положат „много съзнателни“ усилия да пестят ток

Ракети са нанесли тежки поражения на енергийно съоръжение в региона на град Кривой Рог, съобщи управителят на областта. По негови думи е било прекъснато електроподаването на села и градове.

Руски ракетни удари и обстрел на енергийната инфраструктура днес оставиха без ток още украински села, по-големи селища и части от два града, казаха украинските власти, цитирани от Асошиейтед прес. По този начин Москва допълнително е затегнала енергийната примка, с която оказва натиск срещу страната и заплашва милиони хора със страдания през зимата, отбелязва агенцията, пишат от БТА.

В обръщението си преди поредната нощ, през която бяха нанесени удари по електрически подстанции и друга инфраструктура, президентът Володимир Зеленски отново призова украинците да положат „много съзнателни“ усилия да пестят ток.

Обстрел прекъсна електроснабдяването и водоснабдяването в някои части на град Енергодар, кметът на града Дмитро Орлов. Южноукраинският град се намира до Запорожката АЕЦ, която е една от най-горещите точни на конфликт в продължаващата вече почти осем месеца инвазия.

Зеленски благодари на украинските войници, които са свалили ракети и дронове иранско производство, прицелени срещу обекти на енергийната инфраструктура. В своето вечерно видеообръщение той каза, че пестенето на електроенергия през пиковите часове ще помогне „на цялата страна“. Президентът добави, че новопристигнала германска система за противовъздушна отбрана вече се представя добре срещу руските удари.

„Руският призив за помощ от Иран представлява признание от страна на Кремъл за неговия военен и политически банкрут“, каза още Зеленски във своето видеообръщение, предаде ДПА. Русия в продължение на десетилетия е харчила милиарди за своя военнопромишлен комплекс, но сега ѝ се налага да разчита на „сравнително прости дронове и ракети“ от Техеран, добави той. Ударите по Украйна с цели рояци от тези дронове може и да дадат на руснаците тактически надежди, но „това по никакъв начин няма да им помогне стратегически“, заяви Зеленски.

През последните дни Руската армия все по-често използва дронове иранско производство от вида „Шахед-136“ за нанасяне на удари по украинската енергийна система, но и по украински градове, посочва ДПА. Както Москва, така и Техеран отричат да са сключили сделка, свързана с дроновете. Според публикация във в. „Ню Йорк таймс“ от вчера, в която са цитирани настоящи и бивши служители, запознати с информация от разузнаването, Иран е изпратил инструктори в анексирания от Русия Крим, които да обучават руснаци как да използват ирански дронове.

По публикацията работи: Силвана Димитрова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

28 шофьори са установени с алкохол при проверка на 12 470 автомобили

Специализирана операция за спазване на Закона за движението по пътищата, проведена през изминалото денонощие, отчете…

преди 14 минути
  • България

79-годишен пациент сигнализира за кражба на 200 евро в разградската болница

79-годишен мъж е подал сигнал за кражба на пари в разградската болница. Случаят е от…

преди 29 минути
  • България

Камион и трактор се сблъскаха край язовира до Добри дял, движението е затруднено

Сериозен пътен инцидент е станал тази сутрин в района на язовира край село Добри дял.…

преди 4 часа
  • България

Слънчево в понеделник, но с понижение на температурите

Началото на новата седмица ще бъде предимно слънчево, но с осезаемо понижение на дневните температури.…

преди 4 часа
  • България

Полицията: Колекторите нямат право на принуда, при натиск подайте сигнал

Често срещани практики за събиране на дългове объркват гражданите, които ги приемат за телефонни измами.…

преди 5 часа
  • България

БАБХ разпореди унищожаване на над 2 тона кисело мляко и йогурт и 4200 литра айрян

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) разпореди унищожаването на над 2 тона кисело мляко…

преди 5 часа