Свят

Путин анексира и АЕЦ „Запорожие“

Това обяви министерството на външните работи на Русия. Това е така, тъй като Путин официално включи Запорожка област към пределите на Русия.

Руското външно министерство заяви днес, че Запорожката атомна електроцентрала ще работи под надзора на Москва, след като президентът Владимир Путин официално включи Запорожка област към Русия, предаде Ройтерс, като се позова на „РИА Новости“.

Припомняме, че Русия анексира Запорожка област и още три украински региона след провеждане на т.нар. референдуми, осъдени от Киев и Запада като незаконни и принудителни.

Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) каза вчера, че ръководителят на окупираната от Русия централа в Украйна, който беше задържан през уикенда, няма да се върне на поста.

Според Киев руски патрул е задържал Игор Мурашов в петък, докато той е пътувал от централата към град Енергодар, където живеят много от работниците в нея. Украйна определи задържането му като акт на тероризъм.

Назначените от Русия власти в Енергодар заявиха, че Мурашов е координирал терористична дейност в АЕЦ-а и в града.

Генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси каза в понеделник, че Мурашов е бил освободен, но не уточни дали или кога той може да се върне в централата.

Днес Гроси заяви, че ще посети Киев и Москва в идните дни. Той също така не изключи възможността да пътува отново до Запорожката АЕЦ, където беше през септември, съобщи ТАСС.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

НИМХ: Слънчево и горещо време с температури до 38 градуса

На 5 август, сряда, времето ще бъде слънчево, горещо и типично лятно. Според прогнозата на…

преди един час
  • България

Диди Тенева се нуждае от спешно лечение за рак с разсейки и 100 000 евро

Диди Тенева е в тежка битка за живота си и се нуждае от подкрепа. Тя…

преди 16 часа
  • България

Жълт код за опасни горещини в почти цяла България на 5 август

Националният институт по метеорология и хидрология издаде предупреждение за опасни горещини от първа степен, жълт…

преди 16 часа
  • България

МРРБ издаде 100 разрешения за строеж и 171 удостоверения за професионални управители

Министерството на регионалното развитие и благоустройството отчита засилена работа през последните три месеца. От встъпването…

преди 17 часа
  • България

33-годишен мъж е задържан в Добрич с открадната луксозна кола и фалшиви табели

Полицията в Добрич е спряла за проверка луксозен автомобил, при която са установени нередовни документи…

преди 17 часа
  • България

Майка и дете се отърваха невредими след удар от моторист в Русе

Моторист се блъсна в лек автомобил в Русе, в който са пътували жена с едногодишното…

преди 17 часа