Има доста продукти, които изрично са забранени за внасяне в Европейския съюз. Европейската комисия обръща внимание, че в предстоящия период ще увеличи усилията и мерките срещу опитите за заобикаляне на тези санкции, като се има предвид големият брой подобни случаи в последно време
Румънците, които продават или купуват руски стоки, подложени на санкциите на ЕС, дори те да са внесени от трета страна, рискуват глоби между 10 000 леи (2021 евро) и 30 000 леи (6063 евро), съобщава в. „Адевърул“.
В отговор на ситуацията в Украйна Европейската комисия изготви серия от ограничения върху вноса и износа на стоки от руски произход. Европейските компании не могат да внасят/изнасят определени стоки от/за Русия, а руските компании вече не могат да продават определени стоки на пазара в ЕС, посочват специалистите от „Ърнст и Янг“ – Румъния (EY Romania).
Например, уточняват те, петролът и петролните продукти, въглищата, стоманата, дървесината, алкохолните напитки от руски произход са забранени за внасяне в ЕС.
При строго определени условия търговията с някои продукти (например хранителни продукти, медикаменти или някои полуфабрикати) все още е разрешена между ЕС и Русия, но вносителите и износителите все пак трябва да внимават от кого купуват или на кого продават стоките, отбелязва изданието.
„По-конкретно, тези, които се опитват да заобиколят санкциите (както като физически, така и като юридически лица), ще бъдат включени в черния списък на санкциите, който ще бъде оповестен публично. Например лицата, които купуват руски стоки, подлежащи на ограничения, но транспортирани от други територии/страни до ЕС, рискуват да попаднат в черен списък. В същото време хората, които изнасят стоки от ЕС през други територии с намерението да улеснят последващия им внос в Русия от дружества, които подлежат на ограничения, рискуват да получат същите санкции“, казват специалистите на EY Румъния.
В Румъния неспазването на международните санкции се наказва с глоба от 10 000 до 30 000 леи и конфискация на стоките. Контролните органи могат да прилагат и допълнителни санкции, като например спиране на дейността на дружеството за период от 1 до 6 месеца.
В заключение, за да избегнат нежелани глоби и санкции, вносителите/износителите трябва да извършват много по-внимателни и постоянни проверки на своите търговски партньори и на доказателствата за произход, които са в основата на техните сделки (на кого продаваме, от кого купуваме, какъв е произходът на стоките), отбелязва „Адевърул“.
По публикацията работи: Силвана Димитрова
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment