Свят

Ядрените оръжия: Наблюдава се тревожна световна тенденция

В последно време на световната сцена си проправи път тревожна тенденция във връзка с ядрените оръжия. Като започнем от думите на лидера на Северна Корея, според които страната му никога не би се отказала от своя ядрен арсенал, и се преминем през вписването в закон на доктрина за „превантивен удар“. След това се стига и до Русия, която отказва да изключи възможността за ядрен удар по Украйна с думите на Путин: Ще използваме „всички средства на наше разположение, за да защитим Русия“

Заричането на севернокорейския държавен ръководител Ким Чен-ун, че страната му никога няма да се откаже от своя ядрен арсенал, и вписването в закон на доктрина за „превантивен удар“ отразяват една тревожна световна тенденция във връзка с ядрените оръжия, отбелязва Франс прес.

По време на Студената война и последвалия период ядрените арсенали служеха за възпиране и доктрините на държавите, които разполагаха с такива оръжия, предвиждаха те да бъдат използвани само като последно възможно средство. След руската инвазия в Украйна през февруари обаче всичко започна да се променя, смятат експерти.

Русия отказа да изключи категорично възможността за ядрен удар по своята съседка. Ще използваме „всички средства на наше разположение, за да защитим Русия“, предупреди в сряда президентът Владимир Путин, обявявайки първата военна мобилизация в страната след Втората световна война.

Преди това, в началото на този месец, Северна Корея, смятана за държава парий на международната сцена заради своя затворен комунистически режим и програмите си за разработване на ядрени оръжия и балистични ракети, прие знакови законови промени. Новата доктрина провъзгласи за необратим статута на страната на ядрена сила и изброява сценариите, при която тя може да прибегне до своя арсенал, пише БТА.

„Влязохме в нова ера, в която държавите са готови да използват ядрените си оръжия, за разлика от доктрината по време на Студената война“, обобщава пред АФП Ким Джон-де от южнокорейския Институт за севернокорейски изследвания „Йонсей“.

Той коментира, че новият курс на Пхенян, предвиждащ „превантивни удари“ и разполагане на тактически ядрени оръжия, „отразява отговора на Ким на еволюцията на ядрената динамика по света“.

Това развитие обаче не е свързано само с Русия, подчертава южнокорейският експерт: Съединените щати също носят своята отговорност, с бързия си напредък при управлението на предишния им президент Доналд Тръмп в областта на т. нар. тактически ядрени оръжия – по-малки и предназначени за употреба директно на бойното поле.

„Не бива да приравняваме последното действие на Пхенян към ирационално решение или да го приписваме на непредвидимата страна на Ким“, изтъква експертът. Според него севернокорейският лидер „показва приспособимост, адаптирайки се към една нова световна тенденция“.

Обявявайки новата доктрина, Ким Чен-ун на практика изключи възможността за преговори за денуклеаризация на Северна Корея, отбелязва АФП.

Според някои анализатори Ким Чен-ун размахва заплахата, че ще използва ядрени оръжия, за да неутрализира всяка потенциална заплаха за своя режим.

Северна Корея е използвала в миналото ядрените си оръжия като инструмент, за да накара Вашингтон да седне на масата за преговори, пише в. „Ню Йорк таймс“. По тази логика, колкото по-мощен е арсеналът, толкова по-силно влияние има Ким Чен-ун. Но след като преговорите му през 2019 г. с Тръмп не дадоха резултат и бяха прекъснати, севернокорейският лидер се зарече да намери „нов начин“ за решаване на проблемите с Вашингтон.

Тази година Ким започна да тества редица нови ракети, призовавайки севернокорейците да се подготвят за противопоставяне със Съединените щати „за дълъг период от време“. Последният такъв опит бе извършен едва вчера – два дни след като американски самолетоносач пристигна в Южна Корея за съвместни учения и преди предстоящото другата седмица посещение в страната на вицепрезидентката на САЩ Камала Харис.

Сеул и Вашингтон очаквано осъдиха новата ядрена доктрина на Пхенян. Всеки опит на Северна Корея да използва ядрено оръжие ще бъде последван от „смазващ и решителен“ ответен удар, предупредиха те.

Шансовете затворената страна да понесе последици на международната сцена заради новата си ядрена доктрина обаче са малки, отбелязва АФП.

„При условие че Русия и Китай са явни врагове на Съединените щати, Северна Корея се чувства окуражена и знае, че прилагането на санкциите ще бъда много меко“, коментира пред агенцията Хари Казианис, президент на мозъчния тръст „Проект неблагонадеждни държави“. Той предупреждава, че Пхенян се е съсредоточил върху разработването на „програма от световен ранг, способна да убие милиони хора за няколко минути“.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Съвети от Руал Травел при планиране на перфектната екскурзия до Япония

Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…

преди 3 месеца
  • Спонсорирани

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…

преди 4 месеца
  • Спонсорирани

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…

преди 4 месеца
  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 5 месеца
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 5 месеца
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 5 месеца