Темата коментират икономистите Кузман Илиев и Георги Вулджев. „В близките няколко години може да се обезцени още еврото и да се изгуби още покупателна способност”, обясни Вулджев
Мрачни икономически перспективи пред Европа. Така икономисти виждат ситуацията, след като курсът на еврото се понижи до нов 20-годишен минимум.
„Европа е най-удареният континент от геополитическата ситуация. Икономическите перспективи са меко казани мрачни пред Европа”, коментира икономистът Кузман Илиев.
Той даде за пример Германия. „Моторът на европейската икономика – Германия, виждате в каква сложна ситуация е. Практически се навлиза в рецесия заради високите цени на енергоресурсите, заради множеството политики, които пречат на създаването на капацитет на производството. Като прибавите към това, че Федералният резерв е много по-смел във вдигането на лихвите, а капиталите отиват там, където са високите лихви – при долара, се получава тази глобална несигурност. Всичко тръгва към долара и той се засилва. А ЕЦБ се забави с вдигането на лихвите”, обясни Илиев.
Икономистът Георги Вулджев коментира, че това вече няма да е достатъчно, за да се стигнат предишните нива на валутния курс.
„Трябва да се изчистят икономическите проблеми. Според мен оптимистичният сценарий е да се запази този паритет. Но е възможно курсът да падне и под този паритет”, каза Вулджев.
Засилването на долара означава, че ще обеднеем още, обясни Кузман Илиев. „Ще внасяме чужди стоки по-скъпо. Търговията с храни и горива е в долари”, обясни Илиев.
„В близките няколко години може да се обезцени още еврото и да се изгуби още покупателна способност”, обясни Вулджев. „Досега проблемите на Еврозоната бяха свързани с държави като Италия и Гърция. За да не фалират, ЕЦБ трябваше да продължава да налива пари. Като погледнем в перспектива, не е сигурно дали и една Германия след 10 години няма да е в подобна ситуация”, коментира Вулджев.
Кузман Илиев обаче не съветва хората да обменят парите си в долари. „Конюнктурата е такава и доларът е по-силен. Но представете си, че войната спре и нещата се нормализират. По принцип пасивите ви, например ипотека, трябва да са във валутата, в която са ви доходите. Защото може да се обърне ситуацията”, обясни Илиев.
По публикацията работи: Станислава Гавазова
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment