Свят

Икономисти с мрачна икономическа прогноза пред Европа: Да обменяме ли парите си в долари?

Темата коментират икономистите Кузман Илиев и Георги Вулджев. „В близките няколко години може да се обезцени още еврото и да се изгуби още покупателна способност”, обясни Вулджев

Мрачни икономически перспективи пред Европа. Така икономисти виждат ситуацията, след като курсът на еврото се понижи до нов 20-годишен минимум.

„Европа е най-удареният континент от геополитическата ситуация. Икономическите перспективи са меко казани мрачни пред Европа”, коментира икономистът Кузман Илиев.

Той даде за пример Германия. „Моторът на европейската икономика – Германия, виждате в каква сложна ситуация е. Практически се навлиза в рецесия заради високите цени на енергоресурсите, заради множеството политики, които пречат на създаването на капацитет на производството. Като прибавите към това, че Федералният резерв е много по-смел във вдигането на лихвите, а капиталите отиват там, където са високите лихви – при долара, се получава тази глобална несигурност. Всичко тръгва към долара и той се засилва. А ЕЦБ се забави с вдигането на лихвите”, обясни Илиев.

Икономистът Георги Вулджев коментира, че това вече няма да е достатъчно, за да се стигнат предишните нива на валутния курс.

„Трябва да се изчистят икономическите проблеми. Според мен оптимистичният сценарий е да се запази този паритет. Но е възможно курсът да падне и под този паритет”, каза Вулджев.

Засилването на долара означава, че ще обеднеем още, обясни Кузман Илиев. „Ще внасяме чужди стоки по-скъпо. Търговията с храни и горива е в долари”, обясни Илиев.

„В близките няколко години може да се обезцени още еврото и да се изгуби още покупателна способност”, обясни Вулджев. „Досега проблемите на Еврозоната бяха свързани с държави като Италия и Гърция. За да не фалират, ЕЦБ трябваше да продължава да налива пари. Като погледнем в перспектива, не е сигурно дали и една Германия след 10 години няма да е в подобна ситуация”, коментира Вулджев.

Кузман Илиев обаче не съветва хората да обменят парите си в долари. „Конюнктурата е такава и доларът е по-силен. Но представете си, че войната спре и нещата се нормализират. По принцип пасивите ви, например ипотека, трябва да са във валутата, в която са ви доходите. Защото може да се обърне ситуацията”, обясни Илиев.

По публикацията работи: Станислава Гавазова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Разкритие за Тодор Славков: Беше оставен сам в агонията си

Разтърсващи разкрития за трагичната смърт на Тодор Славков, внук на някогашния държавен глава Тодор Живков,…

преди 4 дни
  • България

Минималната заплата гони 1200 лева, държавата готви и пакет от социални мерки

Пострадалите от пожарите в страната ще могат да получат еднократна финансова помощ от държавата в…

преди 4 дни
  • България

Полицайски ескорт през тапата на Хемус спаси мъж с инфаркт

Полицаи спасиха мъж с инфаркт на АМ „Хемус“ ***Служителите на реда осигуриха „зелен коридор“ до…

преди 4 дни
  • България

България вече сече своите евро монети

Правителството форсира приемането на еврото, сеченето на монетите вече започна **Нови законови мерки предвиждат по-строг…

преди 4 дни
  • България

Мним водопроводчик в Русе идва за водомера, а си тръгва с парите

Мъж, представящ се за водопроводчик, извърши поредица от кражби в Русе, съобщиха от полицията, цитирани…

преди 4 дни
  • България

Катастрофа затвори Хемус в подстъпите към Витиня

Тежък пътен инцидент затвори АМ "Хемус" преди тунел "Витиня" ### Движението в посока Варна е…

преди 4 дни