Свят

Москва посочи какво би могло да замени „Северен поток 2“

Според руския вицепремиер Александър Новак, газопроводът от Русия до Китай, наречен „Силата на Сибир 2“, е нещото, което би могло да замени „Северен поток 2“. Вчера Новак посочи, че се очаква скоро да бъде постигнато окончателно споразумение между Русия и Китай по въпроса със „Силата на Сибир 2“

Газопроводът „Силата на Сибир 2“, предназначен за доставка на газ за Китай, всъщност може да замени руския „Северен поток 2“, заяви вицепремиерът Александър Новак по телевизионния канал „Россия 1“, предаде БГНЕС.

По-рано в четвъртък Новак заяви, че се очаква скоро да бъде постигнато окончателно споразумение с Китай за „Силата на Сибир 2“, който предвижда доставки на 50 млрд. куб. м газ годишно. „Газпром“ отбеляза, че КНР е увеличила офертите за доставка на гориво по посочения тръбопровод, като през септември редовно е надвишавала дневните договори.

„Силата на Сибир-2“ е проектиран газопровод между сибирските находища и Синдзян-уйгурския автономен район в Западен Китай. Планираната дата за започване на строителството на тръбопровода е 2024 г.

Газопроводът „Северен поток 2“ е дълъг 2460 километра и минава под Балтийско море. Той трябваше да транспортира 55 милиарда кубически метра газ годишно до Германия. Инфраструктурата беше готова за експлоатация още през септември миналата година, но на 22 февруари, след като Русия призна суверенитета на Донецката и Луганската народна република, германският канцлер Олаф Шолц спря сертифицирането на новия газопровод.

Но, както отбеляза руският президент Владимир Путин, „Северен поток 2“ не е построен напразно; той ще бъде пуснат „при необходимост“.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Борисов критикува правителството и коментира бъдещето на АЕЦ „Белене“

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отправи остри критики към правителството на Николай Денков, като заяви,…

преди 16 часа
  • България

Валежите и гръмотевичните бури се разширяват към Централна и Южна България

Метеорологичната обстановка в България днес, 12 юли 2026 г., се характеризира с активни валежи и…

преди 16 часа
  • България

20-годишен младеж загина при катастрофа на входа на Добринище

Тежка катастрофа на входа на град Добринище отне живота на 20-годишен младеж. Инцидентът е станал…

преди 17 часа
  • България

Протест блокира временно пътя Созопол – Бургас заради забавен ремонт

Напрежението по пътя Созопол – Бургас достигна връх днес, когато граждани от няколко населени места…

преди 17 часа
  • България

Слънчево и горещо начало на седмицата, следват бури в края

През следващите дни времето в България ще се променя между слънчеви периоди и условия за…

преди 18 часа
  • България

Двама загинали и 33 ранени при 26 катастрофи за денонощие

Министерството на вътрешните работи съобщава, че през изминалото денонощие в страната са станали 26 пътнотранспортни…

преди 19 часа