Свят

Байдън посочи какво би довело до „трудни две години“ за САЩ

Американският президент Джо Байдън заяви, че „трудни две години“ предстоят, в случай, че демократите загубят Конгреса след предстоящите междинни избори в САЩ. Той посочи, че ако това се случи, той ще трябва да прекарва много време в налагане на вето

Президентът на САЩ Джо Байдън заяви днес, че ако демократите загубят Конгреса след предстоящите междинни избори, това ще бъдат „трудни две години“ и той ще прекарва голяма част от времето си, налагайки вето, предаде Асошиейтед прес.

Байдън говори по време на прием на Националния комитет на Демократическата партия в луксозен апартамент в Бостън.

По най-красноречив начин американският президент посочи колко важни са предстоящите междинни избори през ноември. В момента Сенатът (Горната камара на парламента) на САЩ е разделен между демократите и републиканците, като и двете партии имат по 50 сенатори. Гласът на вицепрезидента Камала Харис обаче дава предимство на Демократическата партия. В Камарата на представителите (Долната камара) демократите имат предимство с 219 срещу 211 от гласовете. Републиканците са фаворити за спечелването на контрола над Камарата на представителите, въпреки че почти сигурно няма да разполагат с 60 гласа в Сената – броят, необходим за приемането на по-голямата част от законопроектите в тази камара, предаде БТА.

„Ако загубим Камарата на представителите и Сената, това ще бъдат наистина трудни две години“, каза Байдън пред около 30 дарители и гости. „Ще прекарвам повече време с перото за вето, отколкото да върша каквото и да е било“, допълни той.

Рона Макданиъл от Националния комитет на Републиканската партия заяви, че Байдън е останал фокусиран върху „една отдалечаваща и разделяща програма, която облагодетелства богатите, докато американците, които изпитват затруднения, плащат повече“.

В изказванията си президентът на Съединените щати се прицели и в „МАГА републиканците“ (MAGA – Make America Great Again/ Да направим Америка отново велика), продължавайки острите си нападки срещу бившия президент Доналд Тръмп и неговите поддръжници – усилие, което окуражи демократите в цялата страна преди предстоящите избори. Той постави под въпрос платформата на републиканците и изтъкна собствените си постижения, но отново се върна към това, че демократите „не могат да си позволят да загубят тези избори“.

По време на вчерашния прием бяха събрани около 2 милиона долара. От Националния комитет на Демократическата партия съобщиха, че досега са събрали над 255 милиона долара за този политически цикъл и над 92 милиона долара за тази година, което е и най-голямата стойност, събирана на този етап от годината.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

**Радев: Назначението на Спецов в Лукойл е незаконно, а политиката в България се превръща в диктатура**

**Президентът Радев обяви остри критики срещу управлението на казуса "Лукойл": Нарушения на Конституцията и правовата…

преди 5 дни
  • България

Деница Сачева разкри: Румен Спецов има тайно доверие от САЩ и Британия, а бюджетът 2026 е последен шанс за спасение на финансите

**Деница Сачева: „Румен Спецов е професионалист с опит, а бюджетът за 2026 г. е единственият…

преди 5 дни
  • България

Трима загинали и блокиран тракийски път след фатално ПТП, причинето от загуба на контрол над волана

**ТРАГИЧНО ПТП НА АВТОМАГИСТРАЛА „ТРАКИЯ“ ВЗЕМА ТРИ ЖИВОТА** Трима души загинаха, а един е тежко…

преди 5 дни
  • България

Синът на Радан Кънев заловен с дрога: 17-годишният Борис задържан с марихуана и машинка за цигари

**Скандал около сина на евродепутата Радан Кънев: 17-годишен младеж задържан с наркотици** В ранните часове…

преди 5 дни
  • България

Топло за ноември: до 21 градуса в почивните дни, но мъгливо в равнините

**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тиха…

преди 5 дни
  • България

Топло за ноември: 21 градуса в почивните дни, но мъглата ще скрие слънцето в равнините

**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тихо…

преди 5 дни