Това е Недялка Шилева. Тя остава в историята като девойката в четническа униформа, като Горноконарската Райна Княгиня
Съединението е общонароден акт, в който част от главните действащи лица са жени, една от които е Недялка Шилева. Тя остава в историята като девойката в четническа униформа, която наравно с мъжете съпровожда арестувания генерал-губернатор и надписва знамето на Горно Конарската чета.
Илиян Мойчовски живее вече 5 години в дома, където е живяла и Недялка Шилева. Къщата ѝ в София е изоставена и не се смята за паметник на културата, защото след смъртта ѝ е продадена и попада в частни ръце. Тук често наемателите се сменят.
„Госпожа Чардафонова? Знам, че тук е живяла. Всяка година идват тук, поднасят цветя за 6 септември – само тогава идват да я посещават. Само тогава виждаме тези хора“, сподели наемателят на къщата Илиян Мойчовски в ефира на Bulgaria on air.
Въпреки че живее в дома ѝ, той все пак не знае много за нея и за историята ѝ.
Тя става известна само на 18 години. В историята остава като Горноконарската Райна Княгиня. Недялка Шилева е родена на 27 август 1867 година в село Голямо Конаре, днешен град Съединение. Завършва основното си образование в родното си село, а гимназиалното си в девическата петокласна гимназия в Пловдив.
След като завършва учението си, работи като учителка и преводачка.
„Както във всяко едно събитие има емблематични участници, емблематични дейци и една от тези емблеми на Съединението, която е изградена през следващите десетилетия, е именно Недялка Шилева“, коментира директорът на Регионалния исторически музей в Пловдив – гл. асистент Стефан Шивачев.
Недялка Шилева е племенница на подпредседателя на местния таен революционен комитет в село Голямо Конаре – Петър Шилев. 18-годишната Недялка е една от най-образованите жени по онова време. Един обаятелен младеж Продан Тишков, който остава в историята като Чардафон Велики, пленява сърцето й.
„По молба на Комитета за Съединение в Голямо Конаре тя се заема да ушие знамето на Голямоконарската чета“, поясни историк.
Текстът върху знамето е изписан с блажна боя и гласи: „Аз не вярвам, че калугер ще спаси раята. Свободата не ще екзарх, иска Караджата“. На знамето са изписани и патриотичните думи „Съединението прави силата“, както и „Долу Източна Румелия“.
По публикацията работи: Станислава Гавазова
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment