Свят

Русия дава 1 млн. рубли за командирите на украинския батальон „Азов“

Това са Константин Немичев и Сергей Величко – командирите на украинския национален батальон „Азов“. Те са обвинени, че са измъчвали руски военнослужещи и са ги убили по жесток начин

Руското министерство на вътрешните работи обяви награда от един милион рубли за съдействие при задържането на командирите на украинския национален батальон „Азов“ Константин Немичев и Сергей Величко, обвинени в изтезания на руски военни, съобщава пресцентърът на ведомството, съобщава РИА Новости, цитирани от Bulgaria on air.

Отбелязва се, че и двамата са изтезавали руски военнослужещи и са ги убивали с особена жестокост. През май Немичев и Величко бяха обявени за междудържавно издирване и съдът ги арестува задочно.

И двамата командири на Азов са родом от Харков, Величко е роден през 1994 г., Немичев е с две години по-млад. В Русия те бяха включени във федералния списък на „Десет особено опасни издирвани престъпници“. Според Следствения комитет те са замесени в посегателството върху живота на най-малко осем руски войници.

Специалното подразделение „Азов“ на Националната гвардия на Украйна беше създадено след държавния преврат през 2014 г. Той включваше радикали, които се придържаха към расистки и неонацистки възгледи – не само граждани на Украйна, но и наемници от други страни. „Азов“ участва в украинската военна операция в Донбас. През 2015 г. Руският следствен комитет образува наказателно дело срещу свои бойци за отвличания, изтезания и използване на забранени средства и методи за водене на война, пише „Труд“.

Още в хода на специалната военна операция в Донбас станаха известни множество доказателства за престъпленията на „азовците“, по-специално изтезанията и бруталните убийства на цивилни и затворници. Освен това бойците бяха прикрити от населението като жив щит. В началото на август Върховният съд на Русия призна Националния батальон за терористична организация.

По публикацията работи: Станислава Гавазова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

**Радев: Назначението на Спецов в Лукойл е незаконно, а политиката в България се превръща в диктатура**

**Президентът Радев обяви остри критики срещу управлението на казуса "Лукойл": Нарушения на Конституцията и правовата…

преди 3 дни
  • България

Деница Сачева разкри: Румен Спецов има тайно доверие от САЩ и Британия, а бюджетът 2026 е последен шанс за спасение на финансите

**Деница Сачева: „Румен Спецов е професионалист с опит, а бюджетът за 2026 г. е единственият…

преди 3 дни
  • България

Трима загинали и блокиран тракийски път след фатално ПТП, причинето от загуба на контрол над волана

**ТРАГИЧНО ПТП НА АВТОМАГИСТРАЛА „ТРАКИЯ“ ВЗЕМА ТРИ ЖИВОТА** Трима души загинаха, а един е тежко…

преди 3 дни
  • България

Синът на Радан Кънев заловен с дрога: 17-годишният Борис задържан с марихуана и машинка за цигари

**Скандал около сина на евродепутата Радан Кънев: 17-годишен младеж задържан с наркотици** В ранните часове…

преди 3 дни
  • България

Топло за ноември: до 21 градуса в почивните дни, но мъгливо в равнините

**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тиха…

преди 3 дни
  • България

Топло за ноември: 21 градуса в почивните дни, но мъглата ще скрие слънцето в равнините

**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тихо…

преди 3 дни