Компанията на Илон Мъск SpaceX се готви да изстреля в Космоса микросателит, проектиран от румънски ученици на възраст между 15 и 18 години. Сателитът е наречен „Космическо врабче“, ROM-2 (Romania Orbital Mission) и е с дължина, височина и ширина 5 см
Микросателит, проектиран от румънски ученици, ще бъде изстрелян в космоса с ракета на компанията производител на космически кораби и доставчик на услуги за изстрелване в космоса на Илон Мъск – SpaceX в началото на 2023 г., предаде БГНЕС.
„Космическо врабче“, ROM-2 (Romania Orbital Mission) е 250-грамов спътник, проектиран и построен от девет румънски гимназисти на възраст между 15 и 18 години.
„Космическо врабче“ е първият по рода си сателит, който е направен в Румъния.
Спътникът е с дължина, височина и ширина 5 см и тежи само 250 г, като е с размерите на кубче на Рубик, съобщи „Румъния Инсайдер“. Кубичният спътник съдържа 2 MP камера, предназначена да прави снимки на Земята от космоса.
Изстрелването на микроспътници в космоса е значително по-евтино от изстрелването на такива с нормални размери, които могат да достигнат 7 метра дължина и да бъдат оборудвани със слънчеви панели, които се простират на още 50 метра. Най-големите спътници могат да тежат повече от 1 000 кг. За сравнение, по-малките спътници биха могли да проправят пътя към демократизиране на космическото пространство, позволявайки на по-малки организации да извършват собствени изследвания в космоса.
По публикацията работи: Пламена Сутева
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment