Свят

Байдън подписа закон за 430 милиарда долара

Късно снощи, президентът на САЩ Джо Байдън подписа закон за борба с промените в климата, както и за данъците и здравеопазването. Той включва най-голямата към този момент федерална инвестиция

Президентът на САЩ Джо Байдън подписа снощи закон за 430 милиарда долара, смятан за най-големия в историята на страната пакет за борба с климатичните промени. Законът предвижда намаляване на емисиите на парников газ и намаляване на разходите за лекарствата по рецепта, предават reuters.

На церемонията по подписването в Белия дом присъстваха видни членове на Демократическата партия. Сред тях бел сенаторът Джо Манчин, чиято подкрепа за т.нар Закон за намаляване на инфлацията бе ключова, защото първоначално той бе против.

„Джо, ние нямахме съмнение“, каза президентът по адрес на Манчин. По думите на Джо Байдън този закон е „последната част“ от неговия вътрешнополитически дневен ред. Освен това той се опитва да подобри позициите на демократите пред избирателите три месеца преди междинните избори през тази есен.

Законът включва най-голямата досега федерална инвестиция в борбата с климатичните промени – около 375 милиарда долара. Освен това той повишава до 2000 долара тавана на годишните разходи за лекарства по рецепта, които се възстановяват по схемата Медикеър, и ще подпомогне около 13 милиона американци да платят здравните си осигуровки.

Средствата, предвидени от закона, се очаква да дойдат от повишените данъци за големите компании и богатите физически и юридически лица. Част от сумите по закона ще отидат за намаляването на федералния дефицит.

Републиканците казват, че новите данъци върху бизнеса ще повишат цените и инфлацията до нива по-високи от 1981 г. Въпреки че демократите са го озаглавили Закон за намаляване на инфлацията, безпартийни анализатори твърдят, че въздействието му върху цените ще бъде слабо забележимо.

По публикацията работи: Силвана Димитрова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Слънчево утро и следобедни бури очакват страната в сряда

Според данните на Националния институт по метеорология и хидрология днес, 8 юли, сряда, времето в…

преди 52 минути
  • България

ВВС транспортираха малък пациент с C-27J „Спартан“ до Германия

Екипаж от 16-а авиационна база на Военновъздушните сили успешно изпълни специализирана мисия за въздушен транспорт…

преди 14 часа
  • България

Проф. Елиза Стефанова поема ректорския пост в Софийския университет до 2027 г.

Софийският университет „Св. Климент Охридски“ има нов ректор. След проведен избор проф. д-р Елиза Стефанова…

преди 15 часа
  • България

„Прогресивна България“ предлага изцяло машинен вот и нов контрол върху изборните машини

Парламентарната група на „Прогресивна България“ внесе в Народното събрание законопроект за промени в Изборния кодекс.…

преди 16 часа
  • България

Трима загинаха, включително дете, при челна катастрофа на АМ „Хемус“

Минути след 12:00 часа днес тежка катастрофа на автомагистрала „Хемус“ засегна две семейства. Инцидентът е…

преди 17 часа
  • България

Радев: България оптимизира договора с „Боташ“ за по-евтин газ

България постигна споразумение с турската енергийна компания „Боташ“, насочено към оптимизиране на разходите за природен…

преди 18 часа