Светият отец рядко свалят бялата си шапка, освен когато я заменя с папската си тиара за официални церемонии. Папа Франциск замина на посещение в Канада, с цел да се извини на коренното население заради ролята на Католическата църква в трагедията с интернатите за деца
Посещението на Франциск в Канада, събуди много емоции и предизвика светия отец да направи още едно изключение. Той прие традиционна бойна шапка с бели пера, която беше поставена на главата му от вождът на кри Уилтън Литълчайлд.
От името на общностите на Първите нации, метисите и инуитите, Литълчайлд изрази дълбока признателност за „големите лични усилия“, които папата е положил, за да се срещне с коренното население в техните роден край, съобщават от Vatican News.
Usow-Kihew („Златен орел“), както е известен в своята общност кри, е бивш ученик на местното индианско интернатно училище и е участвал в Комисията за истина и помирение, която през 2015 г. публикува доклад за историята и наследството на канадската училищна система за настаняване. Думите „съжалявам“, „срам“, „болка“ и „възмущение“ прозвучаха силно в първото слово на папа Франциск от неговото покаятелно поклонничество в Канада, произнесено в понеделник вечерта.
Обръщайки се към около 2000 местни хора, оцелели от интернатните училища, вождове, лидери, старейшини, пазители на знания и младежи от общностите на Първите нации, метисите и инуитите в парка Масквачис („Мечи хълмове“, на езика кри), папата повтори дълбокото си чувство на „болка и разкаяние“ за страданието, причинено на коренното население на Канада, и по-специално за насилието на насилствената асимилация, претърпяно в училищната система за настаняване. Папа Франциск е на историческо посещение в Канада, за да се извини на коренното население заради ролята на Католическата църква в трагедията с интернатите за деца на представители на коренното население, продължила над един век.
Децата са били извеждани насила от семействата си с цел да бъдат приобщени към бялото население. Десетки хиляди деца в Канада са станали жертва на този културен геноцид. Папската визита е ключова стъпка в усилията на Католическата църква да се помири с местните общности и да им помогне да се излекуват от травмите, които съществуват вече от поколения.
По публикацията работи: Силвана Димитрова
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment