Свят

Русия продължава настъплението в Донецк, има убити цивилни в Харков и Краматорск

Президентът на Украйна изрази благодарността на своята страна към британския премиер Борис Джонсън за неговата подкрепа от началото на конфликта

Русия продължава бавния си натиск срещу източния украински район Донецк. Москва насочи вниманието си към региона, след като превзе последния град в съседната област Луганск. Президентът на Украйна Володимир Зеленски изрази благодарността на своята страна към британския премиер Борис Джонсън за неговата подкрепа от началото на конфликта.

Трима души бяха убити и петима ранени в североизточния украински град Харков, съобщи областният управител.

Руските сили изстреляха ракети по центъра на източния град Краматорск при въздушен удар. При удара е убит най-малко един човек убит, а шестима са ранени, каза кметът на града.

Украйна очаква Краматорск да бъде сред основните цели на руските сили след превземането на град Лисичанск.

Министерството на отбраната на Русия посочи, че руски военен самолет е ударил и убил неопределен брой украински войници на Змийския остров в Черно море, след като те пристигнали там, за да издигнат украинския флаг.

Руският външен министър Сергей Лавров ще се изправи пред най-яростните критици на страната му след нахлуването в Украйна на среща на Г-20 в Индонезия. Очаква се войната да доминира в дискусиите. Междувременно Киев загуби един от основните си международни поддръжници, след като британският премиер Борис Джонсън заяви, че ще се оттегли.

Москва не скри радостта си от новината, а украинският президент Володимир Зеленски изказа благодарност за подкрепата на британския премиер в традиционното си изявление тази нощ, припомни БНР, цитирани от Bulgaria on air.

„Следобед говорих с него и му благодарих за подкрепата, която получаваме от първия ден на руския терор. Ролята на Великобритания в защитата на свободата е наистина глобална. И въпреки че това е отражение на позицията на британското общество, лидерството и харизмата на държавния лидер винаги са от особено значение. Още повече в такъв момент – времето на пълномащабна антиевропейска война на Русия, която започна атаката си срещу Европа точно от нашата страна“, уточни украинският президент.

По публикацията работи: Станислава Гавазова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

ЦИК е в пълна готовност за президентския вот през октомври

Централната избирателна комисия е в пълна готовност за президентските избори на 25 октомври. Това заяви…

преди 13 часа
  • България

Първият американски самолет цистерна кацна в авиобаза „Безмер“

Първият американски самолет цистерна вече е на територията на България, след като кацна успешно в…

преди 14 часа
  • България

Дара подкрепи София за домакин на Евровизия 2027

Победителката в тазгодишното издание на „Евровизия“ Дарина Йотова – Дара изрази подкрепа за София като…

преди 14 часа
  • България

КЕВР утвърди цена на природния газ за август с ръст от 4,5% заради нов източник на доставка

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цената на природния газ за август. От…

преди 15 часа
  • България

Прокуратурата задържа 33-годишен мъж за побой над 70-годишен в село Яна

Софийската районна прокуратура привлече към наказателна отговорност 33-годишен мъж за нанасяне на средна телесна повреда…

преди 16 часа
  • България

България още няма официален отговор от Полша за изтребители МиГ-29

България не води преговори с Полша за придобиването на изтребители МиГ-29, тъй като към момента…

преди 16 часа