България

ВСС каза „не” на предсрочното прекратяване на мандата на Гешев

Дебатите продължиха повече от 13 часа. 19 магистрати взеха участие в гласуването, от които 16 бяха „против“, а само 3 „за“

ВСС каза „не” на предсрочното прекратяване на мандата на главния прокурор Иван Гешев. 19 магистрати участваха в дебатите. При гласуването Иван Гешев не взе участие.

„За” гласуваха Олга Керелска и Атанаска Дишева от съдийската колегия. Останалите 16 бяха против.

„Не членовете на ВСС трябва да се срамуват, а определени политици, които се възползваха от конституционна процедура”, заяви Гешев преди вота. „Не знам какво ще е решението. Знам какви ще са реакциите. Ако ме отстранят, г-жа Йорданова ще каже: „Демокрацията възтържествува“. Ако не: „ВСС не посмя да го освободи”. Тази процедура има само политическа цел. И може би пиар. Не вярвам да се постигне политическата цел. Защото трябва първо да се попрочете”, заяви Гешев в ефира на Нова.

„Някои хора трябва да изпитват срам от това, което днес се случи във Висшия съдебен съвет. И това не са членовете на Висшия съдебен съвет нито по право, нито от парламентарната квота. Това са обикновени политици, които използваха една конституционна процедура за постигане на откровено политически цели”, каза по-късно Гешев.

„Посочените от мен и съответно поддържаните преди това от проф. Стоилов основания дават ясен отговор за това, че главният прокурор е осъществил основания за предсрочното му освобождаване. Няма от какво да се срамувам. Тъй като упражнявам конституционните си правомощия по предвидения в Конституцията ред и съответно, така, с оективно отношение”, заяви министърът на правосъдието в оставка Надежда Йорданова.

По публикацията работи: Станислава Гавазова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

**Радев: Назначението на Спецов в Лукойл е незаконно, а политиката в България се превръща в диктатура**

**Президентът Радев обяви остри критики срещу управлението на казуса "Лукойл": Нарушения на Конституцията и правовата…

преди 4 дни
  • България

Деница Сачева разкри: Румен Спецов има тайно доверие от САЩ и Британия, а бюджетът 2026 е последен шанс за спасение на финансите

**Деница Сачева: „Румен Спецов е професионалист с опит, а бюджетът за 2026 г. е единственият…

преди 4 дни
  • България

Трима загинали и блокиран тракийски път след фатално ПТП, причинето от загуба на контрол над волана

**ТРАГИЧНО ПТП НА АВТОМАГИСТРАЛА „ТРАКИЯ“ ВЗЕМА ТРИ ЖИВОТА** Трима души загинаха, а един е тежко…

преди 4 дни
  • България

Синът на Радан Кънев заловен с дрога: 17-годишният Борис задържан с марихуана и машинка за цигари

**Скандал около сина на евродепутата Радан Кънев: 17-годишен младеж задържан с наркотици** В ранните часове…

преди 4 дни
  • България

Топло за ноември: до 21 градуса в почивните дни, но мъгливо в равнините

**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тиха…

преди 5 дни
  • България

Топло за ноември: 21 градуса в почивните дни, но мъглата ще скрие слънцето в равнините

**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тихо…

преди 5 дни