Финансовото министерство обвини кабинета на Борисов в некадърност. Това се случва в отговор на днешната извънредна пресконференция на ГЕРБ. По време на нейното провеждане лидерът на партията и експремиер Бойко Борисов изрече подобни думи по адрес на служебното и настоящото правителство
От финансовото министерство публикуваха отговор на критиките на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. На пресконференция днес той заяви, че поради „некадърност на това и служебното правителство“ ЕК е намалила средствата по българския План за възстановяване с над 1 милиард лева.
От Министерството на финансите твърдят, че формулировките „некадърност и безотговорност“ се отнасят до последния кабинет на Бойко Борисов, който е гласувал правната рамка на Плана за възстановяване миналата година.
Ето и цялата позиция, публикувана от МФ:
„Днес г-н Бойко Борисов заяви: „Това правителство и служебното правителство буквално провалиха Плана за възстановяване и вчера ЕК намали общата сума на безвъзмездните средства с корекция 578 милиона евра. Губят се милиарди от некадърност, от безотговорност“. Министерството на финансите е напълно съгласно с определението „некадърност и безотговорност“, но то се отнася за правителството на г-н Бойко Борисов, което през февруари 2021 г. е подкрепило и е гласувало в ЕС задължението за намаление на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) като част от правната рамка на Механизма за възстановяване и устойчивост.
В подписаната от правителството на г-н Борисов правна рамка е залегнало решението 30% от общото безвъзмездно финансиране да бъде преизчислено на базата на реално отчетения икономически растеж през 2021 г. Данните за този растеж са финализирани към юни 2022 г., на базата на което е направено намалението за страната ни, защото България има по-добри икономически показатели от средните за ЕС. Промяната в средствата от ПВУ е в резултат на по-добър от очаквания икономически растеж за 2021 г. Тъй като българската икономика надвиши очаквания към февруари 2021 г. растеж, докато други европейски икономики се представиха под очакванията и на базата на приетата в началото на 2021 г. правна рамка към тях бяха пренасочени средства между държавите-членки.
Преизчислението засяга всички държави-членки едновременно и не се отнася само до България. На 22 държави-членки грантовото финансиране по механизма е намалено, като на 7 държави е намалено с по-големи суми от българското. С около 2 млрд. евро са намалени средствата на Румъния и на Франция. Само 5 държави имат увеличения.
Изпълнението на българския План за възстановяване е в ход и към момента съответства на договорените срокове. Преизчисляването не налага на този етап промени в него.
Правителството в последните три месеца поставя активно на европейско ниво въпроса за компенсиране намалението на грантовите средства и търси възможности за компенсиране с друго европейско финансиране, включително по линия на ново финансиране за държавите, търпящи енергийни последици от войната в Украйна“